Skocz do zawartości

Światła do jazdy dziennej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio naszła mnie mania oszczędzania energii elektrycznej i nie tylko. W związku z tym moje pytanie. Posiadam samochód KIA Sorento 2.5 CRDi, który ma wbudowany system automatycznego zapalania świateł mijania po włączeniu silnika oraz przełączaniu na światła postojowe po zgaszeniu silnika i gaszeniu oświetlenia zewnętrznego po wyciągnięciu kluczyka.

 

Mnie natomiast zainteresowała jedna rzecz. Światła do jazdy dziennej LED. Wiadomą rzeczą, że pobierają one znacznie mniej energii niż zwykłe żarówki halogenowe. W związku z czym zużycie paliwa powinno się zmniejszyć.

 

Na jak duże oszczędności można liczyć ?? Czy gra jest warta zachodu ?? Co dokładnie mówią przepisy o dodatkowych listwach LED zamiast świateł mijania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużycie paliwa powinno się zmniejszyć.

Na jak duże oszczędności można liczyć ?? Czy gra jest warta zachodu ??

zapewne będą to setne części litra na 100km czyli w skali roku może ze 100l a może nawet nie...

robili jakieś tam badania - konkretnie PIMOT robił

 

test bodajże astra II 1,6 16v, przebiegi przeciętnego kowalskiego - miesięcznie 1600km czyli rocznie 20tyś km

wyszło na to, że ROCZNIE teoretycznie da się na paliwie zaoszczędzić jeden zbiornik paliwa czyli 55l czyli 250zł mniej więcej

 

podobała mi się konkluzja na koniec artykułu, mniej więcej w tym brzmieniu:

 

"jesteśmy pełni nadziei, że na nasze wyniki testu nie miały wpływu takie czynniki jak pogoda (temperatura powietrza), jakość paliwa, infrastruktura (drogi w przebudowie wiecznie zakorkowane) i prawe nogi naszych kierowców testowych"

 

Co dokładnie mówią przepisy o dodatkowych listwach LED zamiast świateł mijania.

muszą mieć homologację E

wiem na pewno, że HELLA produkuje daylights w technologii led, które na 100% są dopuszczone - nazywają się LEDayFlex

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo lamp led do jady dziennie z homologacją dostępnych na polskim rynku sam nad tym myślę i to nie ze względów paliwowych bo to są naprawdę znikome ilości ale ze względów na zużycie żarówek w moim przypadku palników xenon i prędzej czy później kupie sobie taki wynalazek i zamontuję, co do podłączenia w omedze nie będzie problemów a co do Kia to kurde ma tak dziwnie skonstruowane włączanie świateł że będzie troszkę dłubania ale jest to napewno do zrobienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej chyba pod światła postojowe się podłączyć. Generalnie z tego co rozmyśliłem nie powinno być żadnego problemu. Ale jeśli chodzi o znikome efekty w postaci oszczędności to chyba zrezygnuje z pomysłu - by nie zeszpecić auta :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania