Skocz do zawartości

Kontrolka poduszek VECTRA B 1.6 16V'98


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam ! Problem z kontrolką airbagu/napinacza.Podczas hamowania(niezbyt intensywnego)zapaliła się i już nie ma zamiaru zgasnąć.Kiedyś miałem już taki kłopot ,z tym,że zapaliła się po prostu w czasie jazdy...Na warsztacie skasowali mi błąd (i 50zł )diagnoza: zapalnik bocznej SRS pasażera-wysoka rezystancja.Powiedzieli ,że tak czasem bywa,że może słońce świeciło na fotel,że się nagrzał itp.Nie chciałbym jechać drugi raz kasować tę samą kontrolkę dopóki nie wiem czy to ma sens.Może ktoś miał do czynienia z podobnym przypadkiem bo ja na forach znalazłem tylko rady typu: zlutować na stałe przewody od wtyczki pod fotelem...Byłbym wdzięczny za poważne podejście do tematu żeby można było problem rozwiązać skutecznie, na dłużej no i profesjonalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda prosto. Mianowicie kontrolka poduszki powietrznej nie zgaśnie Ci dopóty nie usuniesz błędu (koszt tak jak wspomniałeś ok 50 zł) bądź możesz sam dokupić sobie interfejs do Opla kasując błędy. Pamiętaj, że przy uderzeniu mając włączoną kontrolkę poduszki nie wystrzelą.

 

Należy zastanowić się nad przyczyną - bo mogą być co najmniej dwie przyczyny.

 

Jedną z najgroźniejszych przyczyn, jest brak poduszki powietrznej oraz oszukanie komputera przez montaż rezystora o rezystancji odpowiadającej rezystancji poduszki niewystrzelonej i to wówczas bardzo często zdarza się, że pod wpływem temperatury ta rezystancja ulega zmianie. W momencie gdy komputer wyłapie tą rezystancje wyrzuca błąd (żółta bądź czerwona kontrolka poduszki)

 

Najlepiej dokonaj analizy - Czy auto masz od nowości, czy nie było uderzone, warto sprawdzić grubość powłoki lakieru z tej strony, z której wysadza. Jeśli odbiega od normy bardzo możliwe, że auto zostało uderzone w bok, poduszka wystrzeliła a ktoś szukając oszczędności nie zamontował sprawnej poduszki tylko zafiksował komputerowi, że takowa sprawna się tam znajduje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że przy uderzeniu mając włączoną kontrolkę poduszki nie wystrzelą.

błąd

to, że sterownik wykryje usterkę i wyświetli błąd nie oznacza że poduszka nie wypali

jeśli będzie sprawny elektrycznie styk to wypali, bo napięcie na nią zostanie podane w momencie kolizji

sprawdzone - kolega miał w astrze wieczne problemy z kontrolką i w końcu ją wyjął

w chwili kolizji odpaliły wszystkie

 

analogia:

zapala się kontrolka ABS i giną hamulce?

 

nie, wszystkie systemy bezpieczeństwa pomimo jakichś mniejszych lub większych nieprawidłowości będą uruchamiane

 

diagnoza: zapalnik bocznej SRS pasażera-wysoka rezystancja

to jest choroba opli

astra, vectra, omega, posiadające jaśki w fotelach

pod każdym fotelem jest wtyczka do airbagów i niestety styk na niej się gubi na skutek wibracji, co skutkuje wskazaniem zbyt wysokiej rezystancji (przerwa w obwodzie)

jedynym skutecznym lekarstwem na usunięcie problemu jest zlutowanie łączówek i dopiero potem skasowanie błędu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

błąd to, że sterownik wykryje usterkę i wyświetli błąd nie oznacza że poduszka nie wypali

jeśli będzie sprawny elektrycznie styk to wypali, bo napięcie na nią zostanie podane w momencie kolizji

 

sprawdzone - kolega miał w astrze wieczne problemy z kontrolką i w końcu ją wyjął

w chwili kolizji odpaliły wszystkie

 

Widzisz :) ile osób tyle opinii, gdy miałem Astrę G oraz przez cały okres Użytkowania problem z poduszką powietrzną to w ASO dostałem odpowiedź, że w momencie uderzenia nie wystrzeli żadna poduszka - i dlatego niebezpiecznie jest poruszać się z kontrolką zapaloną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary... no jak myślisz, czemu taka odpowiedź padła?

czytaj między wierszami...

"przyjedź frajerze, my to naprawimy,

a potem cię nieźle na kasie skroimy"

 

jedyny przypadek, kiedy poducha nie odpali to sytuacja, kiedy auto jest po kolizji z wystrzelonymi poduchami, a ty wymienisz tylko airbagi pozostawiając stary sensor

wtedy nie wypali na pewno i wtedy też będzie sie świecić kontrolka

i to faktycznie jest niebezpieczne, bo po prostu nie masz poduszek tylko dekorację

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dużo racji w tym co piszesz, jakoś nigdy nie było dane mi testować - zawsze udało się uniknąć kolizji. Chociaż powiem Ci, że raz pewna Toyota uderzyła mi w przednią oś, centralnie tak, aż urwało mocowanie koła przedniego po stronie kierowcy ale żadna z poduch nie strzeliła.

 

Tyle, że szczerze powiem mimo tego że na papierze miałem 4 poduchy to nie wiem czy w rzeczywistości była chociaż 1.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinna jakaś wypalić

 

poduszki przednie czyli kierownica + pasażer mają sensor ukierunkowany wzdłużnie do osi pojazdu, czyli przy uderzeniu przednim odpalają

 

poduszki boczne mają prostopadle do osi pojazdu

starsze typy miały wspólnie, czyli w wypadku bocznego uderzenia odpalały obie, natomiast coraz częściej spotyka się niezależne sensory dla każdej strony - prawy reaguje na strzał z prawej a lewy z lewej strony

 

to samo z kurtynami - odpala ta strona co dostała

 

być może miałeś auto z przygodami i zamiast poduchy był rezystor

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Wielkie dzięki za błyskawiczną odpowiedź ! Myślę , że to jest trudna sprawa do zbadania bo faktycznie auto kupiłem jako używane i nie ma pewności co do jego "przygód".Spróbuję więc coś pokombinować - chyba zacznę od tej wtyczki pod fotelem.Czy muszę koniecznie odłączyć akumulator ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę koniecznie odłączyć akumulator ?

 

Nie musisz ale zalecane i zrób jak ArKos napisał wywal tę wtyczkę i zlutuj te kable problem zniknie na wieki w serwisach ASO Opel dokładnie tak robią i kasują za to ładne kwoty, po naprawie lampka powinna sama zgasnąc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania