Skocz do zawartości
MaQ

Rozrusznik Tigra X14XE

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do wymiany rozrusznik w Tigi z silnikiem 1.4 dam rade bez kanału go wytargać??

Mam troszke pomodzone pod maską - powerbox i przeniesiona przepustnica.

Zwarcie się jakieś zrobiło na rozruszniku i muszę zobaczyć o co kaman,czy kable czy sam rozrusznik.I pytanko mam takie jak do dziada się dostać od góry,kanału nie posiadam niestety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam do Ciebie dobrą wiadomość, będziesz leżał pod Tigrą, :lol::lol: koniec żartów niestety w oplach odkręcenie rozrusznika z góry graniczy z cudem więc musisz wejść pod samochód i kombinować, nawet z kanału jest to bardzo upierdliwa robota. Napisz jakie masz objawy usterki w Oplach czasem siada kostka stacyjki ja w mojej Omedze mam już drugą

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem jak wygląda to w tigrze ale raczej chyba tak jak i w Kadecie czy Astrze F.

Dasz rade bez kanału długa przedłużka na grzechotke, i sporo gimnastyki na silniku i dasz radę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grzes997, próbowaliśmy na pych i na hol go odpalić i zatrzymywał się na 2-3 tyś obrotów,przy zmianie biegu gasł.Jak aku zmieniliśmy i tylko przekręciłem stacyjkę to się troszkę przyjarało,iskry i dym od rozrusznika poszły.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ewidentnie rozrusznik do naprawy, mogły się styki w automacie skleić a sam rozrusznik spalić, musisz jednak go wyciągnąć i sprawdzić, możesz jeszcze odkręcić ten główny przewód co idzie do rozrusznika zaizolować taśmą i odpalić na pych, zobaczyć czy są dalej takie objawy że gaśnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

MaQ, znalazłem rozrusznik, leży już na wierzchu

jest z astry c14nz czyli 1,4 8v ale bloki silników są te same więc i pasować będzie

nie wiem jak wygląda to w tigrze ale raczej chyba tak jak i w Kadecie czy Astrze F.

nie jest tak samo

w silnikach 8v jest mała głowica, ona nie wystaje poza blok, jest fajny dostęp

w 16v zapomnij

albo włazisz na dół, albo odkręcasz kolektor ssący, bo jak to napisałeś:

Dasz rade bez kanału długa przedłużka na grzechotke, i sporo gimnastyki na silniku i dasz radę.

jest moim zdaniem nierealne

przerabiałem wymianę rozrusznika w kadecie swoim, kolorowym

odkręciłem kolektor ssący bo szlag mnie trafiał, a ręce mam naprawdę długie i pomimo tego robota jest wyjątkowo niewygodna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jutro spróbuje najpierw od góry się dostać,jak nie da rady to auto podniose,na podstawkach ułoże i powalcze z tym ;-)

A zapomniałem się spytać ArKos, na jakich śrubach jest rozrusznik?zwykłe czy torxy czy co?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ArKos, nigdy nie robiłem Tigry więc nie wiem, teraz mam małe pojęcie o tym, dobrze wiedzieć o co chodzi, jak bede naprawiał jakies takie ople to juz bede wiedział ze od góry się nie da :P hehe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

śruby są takie:

gruby z aku 13

automat rozrusznika 10

rozrusznik 2x 17 lub 19 - nie pamiętam

i są to śruby zwykłe, przynajmniej takie są w vectrze 99, omedze 94, atrach F wszelakich...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

X14XE nie jest taki ciężki :lol: ale cała Tigra już trochę waży, zabezpiecz dobrze samochód zanim wskoczysz pod niego BHP przede wszystkim 8-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeżyłem :-P ale poranione łapy mam jak chol...

Rozrusznik był na śrubach 13stkach,z dołu zwykła a u góry szpilka do której była masa przykręcona,luźna masa była i chyba dlatego się popsuło.

Górną śrubę wykręcić to jest masakra.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wymieniłem rozrusznik,pompę paliwa ,filtr paliwa,podmieniłem cewkę i dalej nie odpala.

Akuś dzisiaj nowy wsadziłem i dalej jest tylko CYK spod maski i nic więcej,klupłem pare razy rozrusznik dalej to samo.Bezpieczniki sprawdzone i wszystkie OK,bezpiecznik przy skrzynce przekaźników też ok.

Jakieś pomysły czemu nie chce kręcić i odpalić??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanawiam się po co wymieniałeś pompę, filtr etc skoro sam rozrusznik nie chce zakręcić, z rozrusznikiem nie ma wielkiej filozofii, plus z akusia idzie na tę śrubę M13 i tam raczej prąd jest, ten cienki kabelek idzie od rozrusznika do stacyjki, możesz sprawdzić na " krótko" czy rozrusznik kręci w samochodzie, wczołgujesz się pod niego oczywiście samochód na ręcznym i na luzie, i robisz przejście np kluczem z tego grubego kabla na ten cienki jak będzie kręcił silnikiem to rozrusznik jest ok a brak dostatecznego napięcia na sterowanie automatem w rozruszniku co może być przyczyną wypalone styki kostki stacyjki, jeśli nie kręci rozrusznik po zrobieniu przejścia to masz rozrusznik uwalony. Rozrusznik możesz też sprawdzić bez samochodu obudowa minus akumulatora ta śruba M13 na stałe do plusa i dodatkowy plus na ten cienki kabel, w rozruszniku powinien zadziałać automat i w tym samym momencie będzie się też kręcił rozrusznik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grzes997, rozrusznik był ok jak wsadziłem ten od Arkosa to kręcił ,ale nie odpalał to filtr paliwa wymieniłem i starą pompę wsadziłem (jazda zaczęła się po wymianie pompy),aku który okazał się martwy też wymieniłem i teraz jest kaplica bo jest tylko CYK spod maski i nic więcej jak przekręcam kluczyk.

ArKos, o co chodzi z tą masą silnika dokładnie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
o co chodzi z tą masą silnika dokładnie?

jak zdejmiesz lewe przednie koło, to od skrzyni do nadwozia leci taka plecionka miedziana

ona daje mase z aku na silnik - jeśli będzie kiepawa to za mało prądu przepuści i rozrusznik nie zakręci

opcja druga to kabel "+" z aku do rozrusznika

mówiłeś, że na rozruszniku miałeś zwarcie

może sie nadpalił i teraz skutki wyłażą?

propozycja aby wykluczyć oba:

kabel car-audio, taki ze 25mm2, zapodaj prosto z klemy "-" do silnika (np do śruby jakiejś) a bbezpośrednio z klemy "+" zapodaj na duże oczko rozrusznika (to na klucz 13)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak miałem kadeta (E18NV) to był problem taki, że rozrusznik kręcił, ale silnik nie odpalał. Dopiero po uprzednim podładowaniu akumulatora wysokim prądem auto odpaliło od kopa. Okazały się do wymiany szczotki w rozruszniku. Rozrusznik pobierał tyle prądu, że brakowało na iskrę, chodził prawie na zwarciu. Po kupnie w sklepie szczotek od poloneza (lekki szlif) i silnik odpalał od kopa. Koszt szczotek to ok. 12 zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Okazały się do wymiany szczotki w rozruszniku. Rozrusznik pobierał tyle prądu, że brakowało na iskrę, chodził prawie na zwarciu.

Brak szczotek nie prowadzi do zwarć w rozruszniku, braknie szczotki nie kręci, to co miałeś w Twoim Kadecie to był zbieg okoliczności a jak brakuje rozrusznikowi na zakręcenie to wirnik rozrusznika kantuje się na tulejkach, na pewno w czasie naprawy i wymiany szczotek nasmarowałeś przy okazji tulejki i w ten sposób naprawiłeś rozrusznik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może i ma, ale na 100 % rozrusznik opla ma dwie szczotki. Rozrusznik to jest zwykły silnik prądu stałego i w większości pracują na dwóch szczotkach, Fiaty 125 Polonezy miały chyba rozrusznik czteroszczotkowy. Nie ma się co wykłócać o zasadę działania rozrusznika, i czekamy co napiszę kolega MaQ jakie postępy w pracach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi