Skocz do zawartości

x16xel gotuje wode


Gość szymon 1587cm3

Rekomendowane odpowiedzi

Gość szymon 1587cm3

Witam, mam klopot z moim złomkiem... Po montazu glowicy, zalałem płynem, odpalam i silnik sobie pracuje na wolnych. Korek ze zbiorniczka zdjety, doszedł do 95 (wskaznik) potem sie ładnie termostat otworzył spadł na 90 i powolutku doszedł do 100... Wentylator niestety sie nie właczył i zagotował płyn, wywalil z 2l przez zbiorniczek.

 

Zawsze odpowietrzałem w ten sposób, po właczeniu wentylatora zakrecałem korek i bylo cacy.

 

Wywalony wczesniej wezyk od pogrzewania przepustnicy zamontowałem spowrotem - dalej gotuje, obnizyłem parownik pod poziom plynu w zbiorniczku - dalej gotuje. zmienilem czujke wentylatora na inna - to samo, zmienilem chlodnice i nadal klopot. Termistat tez podmieniany.

 

Oczywiscie wentylator na krótko dziala, czujniki wygotowalem w domu i tez zwieraja, jeden szybciej drugi wolniej co prawda ale dzialaja.

 

Pompa wody nie wyrabia? Czy moze daje dupy ze czekam na wlaczenie wentylatora z otwartym wyrównawczym?

 

Astra bez klimy wiec za właczenie wentylatora odpowiada czujnik w chlodnicy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wody nie wyrabia?

No w chwili obecnej mi na to wygląda. Nawet sprawne czujniki nie włączą wentylatora, jeśli nie ma temperatury wymaganej do włączenia. Wychodzi na to, że gotuje wodę w bloku i nie dociera ona do chłodnicy w wymagany szybki sposób. pompa wody lub zator gdzieś - zagięty wąż czy coś. Ale na pierwszy ogień pompa wody moim zdaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś zauważyłem w Astrrze G 1,4 że jak się wlewa płyn w taki sposób by zbiornik był pełny to płyn przelewa się górnym wężykiem i dolnym i gdzieś tworzy się poduszka powietrzna nie do przejścia i od tego czasu nauczyłem się w tych samochodach wlewać tak płyn by poziom w zbiorniczku nie przekroczył górnego węża czyli uzupełniał się dołem a górnym wychodzi powietrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymon 1587cm3

Zawsze wlewam do polowy zbiorniczka, a w tym silniku przelewy sa 2, jeden z bloku/nagrzewnicy (przez podgrzewanie przepustnicy) i drugi z chlodnicy...

 

Dorwałem ksiazke do astry i wg niej układ nalezy odpowietrzyc sruba na termostacie ktorej oczywiscie nie ma, ale sa 2 czujniki temperatury wiec nimi spróbuje.

Dalej nakazuje zakrecic korek i odpalic silnik az do otwarcia termostatu i w razie potrzeby uzupelnic plyn

 

W sumie to odpowietrzanie z odkreconym korkiem jest błędne bo przeciez termostat ma pelne otwarcie przy 107, a termowlacznik zwiera przy 105. Płyn chłodzacy wrze pewnie tez kolo 100 tak jak woda - bo to zamkniety obieg pod malym cisnieniem podnosi punkt wrzenia do okolo 120

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ZAWSZE odpowietrzałem ople na otwartym korku, ZAWSZE włączał się wentylator, i ZAWSZE po jego włączeniu zabulgotało w wyrównawczym i wyleciało trochę powietrza. Potem zakręcałem korek, popyrkał do następnego włączenia wentylatora i bajo bongo - odpowietrzone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymon 1587cm3

Zrobilem wg ksiazki i hula, wentyl wlacza sie przy 100, wylacza przy 95. Ruszam spadnie na 90 i tak trzyma, weze miekkie wiec jest dobrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lejesz płyn do zbiorniczka powoli tak by nie przelało do wężyka powrotnego to resztę zrobi grawitacja powietrze zostanie wypchane do zbiorniczka ale jak nalejesz do pełna zbiorniczek i będziesz czekał aż płyn zejdzie masz na 100 % powietrze w układzie które czasem nie chce wyjść.

 

Przetestowane na Oplach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymon 1587cm3

Czujnik w chłodnicy jest na 105st, wiec nie ma bata zeby sie nie zagotowal przy otwartym zbiorniczku - plyn wrze jak woda okolo 100.

 

Mam druga identyczna astre z klima i tam moze sobie pyrkac na wolnych przy odkreconym zbiorniczku bo pierwszy bieg jest na 95st, drugi przy 105st C

 

"samoodpowietrzania" opli?

 

To sie tyczy wszystkich 8v, i tak jest napisane w ksiazce.

Jesli chodzi o 16v to zalecaja odpowietrzyc sruba na termostacie (ktorej czesto brak, ale jest czujnik temp)

 

Grzes997,

 

Zawsze tak robie, poziom plynu nigdy nie przekracza polowy zbiorniczka a przelewy sa w górnej czesci zbiorniczka. I sa 2, jeden z chlodnicy, drugi z nagrzewnicy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plyn wrze jak woda okolo 100.

Płyn wrze powyżej 106*C,a jeżeli sprawdzałeś swój gotując to jest do wymiany. Płyn sprawdza się nie tylko w zimie na zamarzanie ale i w lecie czy nie stracił właściwości wrzenia. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania