Skocz do zawartości

Dopasowanie felg Honda Civic 5gen


Gość negroazor

Rekomendowane odpowiedzi

Gość negroazor

Witam Wszystkich. Mam Hanie Civic 5 gen sedana. Przymierzam sie do kupna felg alu 14r i opon. I teraz tak. Ogladam rozne felgi alu polecane do Haliny i wszystkie maja 5 srub( 14r ) a u mnie sa 4 sruby ( 13 r ) i poprosze o podpowiedz na czym to polega ? Czy musze wymienic piasty ? Czy jak to zrobic aby bylo dobrze ? Kolejne moje pytanie, to cz jesli mam opony 175 65 r13 , a chcialbym zmienic na 14 stki, to jak dobrac rozmiar aby ogolnie kola byly tylko troche wieksze ( np ok 2 cm, zeby nie tarly o nadkola przy zakretach ) ? I ostatnie pytanie. Czy jesli fabryczna szerokosc opony jest 175 , to czy 195 tki poprawia przyczepnosc ? Ogolne to chcialbym zmienic dotychczasowe kola na 195/50 R14 i nie wiem czy to dobry pomysl ? Wizualnie pewnie tak, ale co z bezpieczenstwem ( przyczepnosc ) ? Poprosze o porade :-) . Pozdrawiam Wszystkich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę męczy mnie, że nowi użytkownicy nie szanują naszej pracy na forum...

Nie po to robi się poradniki, żeby zadawać pytania, na które odpowiedzi są właśnie w poradnikach.

Ale okej. Następnym razem docenię za lenistwo.

 

Ogladam rozne felgi alu polecane do Haliny i wszystkie maja 5 srub( 14r ) a u mnie sa 4 sruby ( 13 r ) i poprosze o podpowiedz na czym to polega ?

 

http://forum.samnaprawiam.com/kola-felgi-opony-felgi-wejda-czy-nie-jakie-opony-vt40.htm

Jest tabela obrazująca średnice piast i rozstaw śrub. Starsze modele (i to właśnie pisze w tej tabeli) mają rozstaw 4x100 i piastę 56.1mm. I takich felg należy szukać, można również szukać z większą średnicą piasty, bo zniweluje się to pierścieniami centrującymi. I o tym też pisze.

I co jeszcze pisze?

jesli mam opony 175 65 r13 , a chcialbym zmienic na 14 stki, to jak dobrac rozmiar aby ogolnie kola byly tylko troche wieksze ( np ok 2 cm, zeby nie tarly o nadkola przy zakretach ) ?

O tym oczywiście też. Pod koniec obszernie porusza kwestie, zawiera nawet wzór pozwalający obliczyć różnice i wspomina o negatywnych stronach posiadania rozbieżności w rozmiarach kół.

jesli fabryczna szerokosc opony jest 175 , to czy 195 tki poprawia przyczepnosc ? Ogolne to chcialbym zmienic dotychczasowe kola na 195/50 R14 i nie wiem czy to dobry pomysl ?

I o tym też pisze... Jest coś takiego jak przyczepność i opory toczenia. Jedno na plus, drugie na minus...

 

Poprosze o porade

 

Ależ oczywiście, bo forum jest właśnie po to by pomagać:

1. NAJPIERW poczytaj i poszukaj, bo wyszukiwarka działa

2. POTEM pytaj jeśli czegoś nie znajdziesz, lub jakiś tekst wzbudzi wątpliwości

3. Przeczytałeś na całym forum 1 (słownie JEDEN) temat i w dodatku o ogrzewaniu...

 

Powiem wprost, bo nie lubię owijać w bawełnę:

nie cierpię lenistwa... nie cierpię, kiedy ktoś olewa i nie szanuje mojej i innych pracy... nie cierpię pytań, na które odpowiedzi są w zasięgu ręki, bo nie jestem kelnerzyną w podrzędnej kategorii barze, gdzie na pstryknięcie palcami jaśnie pana przylatuje się i podaje na tacy...

Mam nadzieję, że dość jasno dałem do zrozumienia?

 

Kolejne takie posty, będące efektem lenistwa, zaowocują wywaleniem w kosmos i nałożeniem zakazu pisania.

Forum jest po to, aby zdobywać wiedzę, ale zdobywaniem wiedzy jest również, a przede wszystkim CZYTANIE tego, co już utworzono.

Nie rób tak więcej bo sie rozeźlę nie na żarty. Jak coś przeczytasz i masz wątpliwości, to wtedy wal z pytaniami. Nigdy odwrotnie - nie szukając, nie czytając czyli na lenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość negroazor

Ok. Dziekuje za link. Teraz juz wszystko wiem. I prosze nie zlic sie na mnie. Nie oczekuje kelnerstwa, i szanuje kazda prace innego czlowieka. Czy len ? Byc moze, dopiero tydzien wertuje net zeby czegos sie dowiedziec. Porady oczywiscie przejrzalem i tego co jest w linku nie znalazlem, ale obiektywnie patrzac, to czego mozna sie spodziewac po Tempym Leniu. Dziekuje raz jeszcze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czego mozna sie spodziewac po Tempym Leniu

No ale aż tak ostro nie trzeba. Poza tym:

Tempym

pisze się "Tępym". No nieważne.

 

przejrzalem i tego co jest w linku nie znalazlem

Co konkretnie? Nie za bardzo rozumiem. Nie znalazłeś tego co szukałeś, czy nie znalazłeś tego, o czym pisałem?

Rozjaśnij, to się oświeci, problemu nie widze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość negroazor

Lubie pisac fonetycznie, tak dla zabawy ( tym bardziej, ze w moich zasciankowych stronach fajnie sie mowi ) . W poradniku i wideoporadniku nie znalazlem tego, co znalazlem w linku. Za ten link Dziekuje :-) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A... no to teraz kumam.

W sprawie felg: praktycznie każda spasuje byle nie miała mniejszej średnicy piasty. Opel ma 56.6, VW 57.1 - to najpopularniejsze felgi i jest ich mnóstwo. Różnice średnic piasty niweluje się dedykowanymi pierścieniami centrującymi.

 

Tu by było coś w sam raz: http://allegro.pl/felgi-oz-14-4x100-golf-astra-civic-nissan-i2108489533.html

Bardzo twarda felga, trudna do zabicia i w sam raz na polskie dziury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość negroazor

Super. Dziekuje :-: . Tak naprawde, to pierwszy raz zobaczylem 14 tki z 4 ma otworami. Ogladalem mase, mase, mase felg i wszystkie mialy 5 otworow. Dlatego zastanawialem sie " na czym to polega " ? Przypuszczalem, ze wielkosc felg WYMAGA tylu otworow. I tu mialem zagadke, jak to pogodzic ? I juz wiem :-) . Zatem olowek, kajecik i biore sie za wyliczanie :-) . Dziekuje raz jeszcze i to co zle zabieram ze soba :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to wszystko zależy od tego, do czego ma być ta felga.

Skoro obecnie są 13 calowe, to można z nich zrobić koła zimowe. Dać coś zimowego i sprawa z głowy.

Na lato do tego auta optymalne byłyby 15 calowe - w sensie walorów trakcyjnych. Mniejszy profil=lepsza przyczepność=precyzyjniejsze prowadzenie=większe bezpieczeństwo. Minusy też są - nieco szybsze zużywanie sie np łączników stabilizatora, trzeba bardziej uważać na krawężniki i głębokie dziury.

Szerokość 185 w zupełności starczy na civica, bo to małe i lekkie auto i nie ma sensu robić walca wsadzając szerokie kapcie. Ja jeżdżę spokojnie, wyrosłem już z szaleństw i osobiście stawiam na wygląd. Jadąc powoli zdążę ominąć dziurę, na krawężniki nie podjeżdżam... i kupiłbym 15 cali na lato.

Na przykład:

http://moto.allegro.pl/alusy-15-4x100-j7-25-et35-i2097462937.html

RH Cup i wystepują pod innymi nazwami, bo klonów tych felg produkuje się sporo. Do tego kapeć 185 i auto dostaje bardzo agresywnego wyglądu.

Jajko na tym wygląda bombowo moim zdaniem.

 

1277147400_101167307_1-Zdjecia--Honda-Civic-15-16V-1994r.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość negroazor
:jupi: Jeju ! Taki wyglad wlasnie mialem przed oczami duszy mojej :jupi: . Rewelacja :-D . Tak wlasnie chcialem :mrgreen: . Tylko wlasnie nie wiedzialem co z tymi otworami, co z tarciem o nadkola, co z bezpieczenstwem, itd. Teraz juz mam sprawe zalatwona :jupi: . Dziekuje, Dziekuje, Dziekuje . :-D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania