Skocz do zawartości

Opel Astra F - Centralny Zamek/Autoalarm/Immobiliser


Gość bobic7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zacznę od tego, że jestem nowym użytkownikiem jak i kierowcą.

Niedawno zakupiłem swój pierwszy samochód - Opel Astra F 1.4 benzyna, 1995 r. 8v.

 

W związku z tym, iż jestem zielony w sprawach mechaniki samochodowej jak i elektryki(elektroniki), piszę tutaj do was. Mianowicie, mam kilka pytań dla osób z większym bagażem doświadczeń jak i zasobem wiedzy.

 

1. Centralny zamek. Drzwi z kluczyka otworzę tylko ze strony kierowcy. Mimo, iż posiadam centralny nawet w bagażniku, to w moim 3-drzwiowym potworze nie mogę otworzyć drzwi ze strony pasażera oraz bagażnika prosto z kluczyka(Tylko po odblokowaniu zamków od strony kierowcy).

To wszystko dzieje się, gdy otwieram(bądź nie :D) z oryginalnego kluczyka.

Zapasowym, który widać, że jest dorobiony, jeszcze nie próbowałem(Jutro spróbuje i edytuję!).

 

1/2. Pilot. Nie mam pojęcia czy ten centralny jest oryginalny czy też nie, nie znam się, nie wiem jak sprawdzić, nie wiem też, czy te Astry z mojego rocznika wychodziły z centralnym. Ale chciałbym jeszcze zapytać o pilot do tego centralnego. Pilota takiego nie posiadam, lecz chciałbym wiedzieć, czy takowy był. Jeżeli zamek jest oryginalny, to czy pilot powinien być?(PS Posiadam pilot do alarmu(chyba), ale o tym za chwilę).

Czy mógłbym do samego wspomagania dokupić pilot, z jakimś... nie wiem... modułem? Jeżeli tak, to prosiłbym o konkrety oraz najlepiej dodatkowo o jakąś pomoc w postaci linków-> Zrób to sam, montaż dla ZIELONYCH.

 

2.Autoalarm. Mianowicie, alarm sprawdzałem prostym sposobem. Zamknąłem kolegę w środku i kazałem mu krzyknąć do mikrofonu znajdującego się pomiędzy wewnętrznym oświetleniem. Działa. Jednakże, gdy próbuję z pilota ten alarm wyłączyć to nic się nie dzieje. Zero. Pilot jak nieżywy, a żywy, ponieważ baterię ma sprawną(Sprawdzałem miernikiem), dioda się świeci gdy nacisnę jeden z dwóch przycisków, lecz nic poza tym. Może ma jakiś chory organ i potrzebuje przeszczepu albo eutanazji? Niestety nie znam się, więc nie mam pojęcia czy ten alarm jest oryginalny, czy zakładany razem z centralnym. Nie wiem(jak sprawdzić?!) z jakiej firmy on jest, jedyne co na tę chwilę potrafiłem zrobić, to zdjęcia pilota.

 

wldi.jpg

syox.jpg

v6gh.jpg

3tpq.jpg

gbe8.jpg

 

3. Immobiliser. Dziwne, sprzedawca w opisie aukcji napisał, że samochód posiada na wyposażeniu właśnie to ustrojstwo(Choć również sądził, że sprzedaje Opla Astrę 16v, a jak się później okazało, pod maską było tylko 8 zaworów). Jednakże, kluczyki nie wyglądają mi na takie. Chciałbym abyście to wy ocenili. Na oryginalnym kluczyku wyryty jest trzycyfrowy numer, również nie mam pojęcia co oznacza. Dołączam zdjęcia(Oryginalny kluczyk bez widocznego "oczka")

 

ie0d.jpg

xzvv.jpg

pel2.jpg

uttv.jpg

 

4. Olej. Zakupiłem sobie(wcześniej usłyszawszy słowa mojego kumpla-mechanika - "Ja do takiego starucha to bym nie lał pół mineralnego, tylko mineralny. Patrz ile to ma przejechane, i w dodatku nie wiadomo, czy nie cofnięty". Mój opel ma przejechane ponad 190 tyś. km) olej Lotos, mineralny 15w40. Dopiero później zauważyłem, na karteczce z jakiejś wcześniejszej wymiany(2011 rok?!!?!?!?!?!), że lany tam był 10w40. Czy wymiana tego starego oleju na nowy 15w40 nie przysporzy mi kłopotów? Dodam, że nie wiadomo kiedy ostatni raz ten olej był wymieniany, jeżeli ostatnia wymiana była przeprowadzona tak jak wskazuje na to karteczka, to jak ten samochód jeszcze jeździ?!(Nie dymi, nie gaśnie, nie dusi się, nie szarpie).

 

5. Olej(?) do skrzyni biegów. Mój kumpel, w upojeniu alkoholowym dojrzał, w nocy, z pomocą latarki w telefonie, że "gdzieś tam" zbiera się(wycieka??!!) olej ze skrzyni, tylko, że CZERWONY, czyli do skrzyni automatycznej(!!!!). Czy to możliwe? Mam manual, więc potrzebna będzie wymiana?

 

6. Płyn(olej?) do wspomagania. Na jakim poziomie powinien się znajdować? Jeżeli będzie za mało, to wymienić czy dolać? Czytałem, że jest różnica poziomów na zimnym jak i nagrzanym silniku. Prawda czy fałsz?

 

 

Chciałbym z góry przeprosić, jeżeli owe pytania już na forum się pojawiły, jednakże ja, z racji mojego koloru wiedzy, muszę otrzymywać konkretne odpowiedzi na konkretnie zadane pytania przeze mnie. Przepraszam.

 

Dodatkowo z góry dziękuje wszystkim tym, którzy poświęcili kilka minut na przeczytanie mojego tekstu. Wiem, że mogło to być wyzwanie.

 

Pozdrawiam,

b7

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymon 1587cm3
1. Centralny zamek

 

Jeśli centralny jest oryginalny to pewnie zaryglowałeś drzwi pasażera. Jak zamykasz auto przy drzwiach kierowcy to kluczyk powinien wracać do pionowego polozenia. Jesli wyciagasz go w poziomie z zamka to wlasnie zaryglowałeś auto i TYLKO otworzysz je zamkiem drzwi kierowcy.

 

1/2. Pilot.

 

Astra F nie miala raczej nigdy oryginalnych pilotów do zamków. Mozna dokupic pilot z centralka, tylko czy poradzisz sobie z podłączeniem. Osobiscie uwazam ze oryginalny centralny jest najlepszy.

 

2.Autoalarm.

 

Astry z oryginalnym alarmem miały diodę pod przełącznikiem swiateł awaryjnych - jesli jej nie masz to masz dokładane dziadostwo.

 

3. Immobiliser.

 

Twoje kluczyki sa bez immobilisera. Kluczyki z immo wygladaja zupelnie inaczej. Za to pierwszy kluczyk ma diodke do podswietlania i sprzedajacy pewnie wział to za pestkę.

 

Olej.

 

Nie słuchaj wiecej kolegi bo nie ma zielonego pojęcia. Ani przebieg ani wiek nie swiadczy o tym na jakim oleju silnik ma jezdzic. Powinienes zalac najlepszy olej jaki mozesz. Ople 8v przy takim przebiegu jezdza na full syntetyku i nic zlego sie nie dzieje.

Jesli nie wiesz co bylo wczesniej to wlej polsyntetyk, jesli bedzie bral ogromne ilosci to kolejną zmiane zrobisz na mineralny - ale to juz oznacza podjechany motor.

 

Olej(?) do skrzyni biegów

 

Kolejna bzdura. Oryginalny olej w manualu opla jest czerwony. Jak ktos zmieni na hipol bo mu szkoda 20zl to wtedy masz najgorszy brązowy olej. Sprawdz stan i uzupełnij. Wycieki spod wybieraka to norma, jesli leci spod połosi lub miski to nalezy to uszczelnic.

 

Płyn(olej?) do wspomagania

 

Odkec korek, bedzie miarka w postaci plastikowej rurku. Od dolu beda 3 zgrubienia. Srodkowe zgrubienie to "stan". W razie ubytku mozesz dolac, mozesz wymienić. Pamietaj tylko ze do wspomagania wchodzi czerwony dextron II, obojetnie jakiej firmy.

 

Wiem, że mogło to być wyzwanie.

 

Jakoś przebrnąłem. :lol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od szczerego "Dziękuję", bardzo długo już czekałem, na innym forum, na odpowiedz, a tutaj? Tak szybko!

 

1. Centralny zamek.

Drzwi zamykam, tak jak mówisz, w stanie poziomym, słychać jak zamki opadają i wyciągam kluczyk.

 

2. Alarm

Posiadam oryginalny autoalarm, tak jak mówisz, dioda pod awaryjnymi. Czy w mojej astrze jest możliwość wyłączenia tego alarmu z kluczyka? Posiadam jakiś kluczyk, wydaje mi się, że jest właśnie do alarmu, jednakże nie mam pojęcia gdzie mógłby się znajdować ten alarm. np. w corsie mojego kumpla "wyłącznik" jest w widocznym miejscu pod maską, choć nawet nie wiem, czy on też ma oryginalny alarm.

 

3. Olej

Kartka pod maską wskazywała na jakim jeździł. Teraz już nie pamiętam ile to było, albo 10w40 albo 15w40 a ja zakupiłem jeden z tych, jednakże inny niż na kartce. Kupiłem full syntetyk, choć nawet nie wiem czy on wcześniej jeździł na syntetyku czy pół syntetyku(raczej pół).

 

4. Płyn do chłodnicy. Ile płynu będzie mi potrzeba do wymiany? Nie chcę dolewać ponieważ w zbiorniku zrobił się tam już niezły "żurek". Po spuszczeniu płynu z całego układu wejdzie mi... nie wiem, 4l? 3l? 6l? Astra F 1.4 GL 8v.

 

5. Numery silnika. Potrzebuję numeru silnika aby kupić dobrą uszczelkę pod głowicę, jednakże po przeczytaniu innych wątków dalej nie potrafię go znaleźć. Jakieś numery miałem wybite na łączeniu dekla z głowicą, pomiędzy świecami, ale to chyba nie to. Dodam, że muszę wiedzieć gdzie szukać ponieważ mam tak uwalony silnik z oleju, że na pierwszy rzut oka nic się nie znajdzie.

 

6. Opony. Nie znam się, a musiałbym zakupić większe felgi do astry, ponieważ teraz mam trochę nisko. Znajomy zakomunikował mi, że ma 15'', jednak jaki ja mam rozstaw śrub? Piszę to gdzieś? Zieeeeeelonoooo mi icon12.gif

Jeszcze raz dzięki!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymon 1587cm3
Drzwi zamykam, tak jak mówisz, w stanie poziomym, słychać jak zamki opadają i wyciągam kluczyk.

 

To przy zamykaniu od pozycji pionowej przekręć o 45st w prawo i cofnij do pionu i wtedy wyciagnij kluczyk. Samochód powinien sie zamknąć bez ryglowania - wtedy otworzysz z kluczyka wszystko.

 

Alarm

 

Niestety nie pomogę, w swojej tez miałem alarm i nie bylo zadnego pilota, wiec przypuszczam ze wyłaczenie alarmu to poprostu reczne otwarcie zamka. Albo zadziala czasówka po ktorej przestanie sam wyć

 

Kupiłem full syntetyk, choć nawet nie wiem czy on wcześniej jeździł na syntetyku czy pół syntetyku(raczej pół).

 

To dość istotne, jesli niewiadomo na czym jezdzil to najbezpieczniej jest wlac polsyntetyk. Jesli ostatnim olejem byl full syntetyk to taki lac

 

4

 

W cały układ niecałe 7l, przy wymianie wychodzi okolo 5l, gora 5,5l petrygo (zielony, lub niebieski) Czerwonego nie lej.

 

5

 

Numer silnika jest wybity pod 4 swiecą, na łaczeniu bloku z glowica jest mała półka i na niej jest numer, jesli tam bedzie pusto to na łączeniu skrzyni z silnikiem, na wysokości rurki od bagnetu.

 

Patrząc po roczniku to masz x14nz, ewentualnie c14nz - uszczelki pod glowice niczym sie nie różnią. Mozesz wstawic zdjecie swojego silnika to Tobie powiemy jaki masz. Numer nie jest potrzebny do wyboru uszczelki pod glowice.

 

6

 

Oryginalnie powinny byc 175/65R14. Felgi 4x100, z otworem 56,6mm. Jesli chcesz 15" to opony 185/60R15

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania