Skocz do zawartości

Problem z centralnym zamkiem Astra Kombi 93r.


Gość Prusti

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Prusti

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów! :-) W moim aucie posiadam fabryczny centralny zamek z odłączonym alarmem. Proszę was o pomoc. Problem z centralnym zamkiem w mojej Astrze wygląda tak:

Około 2 tygodni temu zaczął szwankować siłownik drzwi kierowcy - ciężko było przekręcić kluczyk na otwieranie - siłownik załapywał dopiero przy samym końcu, ale zamykał się normalnie. Od środka sytuacja taka sama - "cypel" od otwierania ciężko było podnieść, siłownik łapał dopiero przy samej górze, zamykał normalnie. Odłączyłem go i wymontowałem i zamek działał ok. Drzwi pasażera (przednie prawe) również posiadają siłownik master, z którego da się zamknąć i otworzyć wszystkie drzwi. Jednak kilka dni temu zamknąłem auto i już go nie otworzyłem (z wyjątkiem drzwi kierowcy, z których wcześniej wyjąłem siłownik). Nie dawało się ani przekręcić kluczykiem w drzwiach pasażera, ani otworzyć żadnych drzwi od środka. Wyjęcie bezpiecznika i odłączenie akumulatora nie pomogło (co to byłby za zamek, gdyby pomogło :-> ) Udało się dopiero podając sygnał na otwarcie (szczęście, że zdjąłem jakiś czas wcześniej tapicerkę z tylnych lewych drzwi i nie chciało mi się jej zakładać :-P ).

Pytanie nr 1 - dlaczego mogło się tak stać? Chcę wziąć się za montaż siłownika w drzwi kierowcy i jeśli taka sytuacja się powtórzy to nie wejdę już do auta. No chyba, że przez bagażnik :-)

Pytanie nr 2 - wymontowany siłownik drzwi kierowcy miał w gnieździe 5 pinów, wtyczka do niego również 5 pinowa. Natomiast siłownik, który kupiłem (również od Astry F, od drzwi kierowcy - oryginał GM) posiada gniazdo 6 pinowe. Da się wpiąć "starą wtyczkę", ponieważ jest w niej otwór na ten szósty pin, ale nie ma do niego kabla. Problem wygląda tak: siłownik zamyka wszystkie drzwi, ale nie da się go już otworzyć (ani ciągnąc za cięgno, ani kluczykiem w drzwiach). Otwiera się tylko wraz z innymi, po otwarciu drzwi pasażera. Czy można w jakiś sposób go podłączyć, aby działał normalnie? Siłownik kupiłem wraz z zamkiem, ale testowałem ze starym zamkiem, może tu leży problem? Ze schematu, który znalazłem wynika, że drzwi kierowcy powinny mieć właśnie siłownik 6 pinowy. Czy starsze roczniki miały 5 pinowe, czy raczej coś było u mnie przerabiane?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to do liftu w 94 roku były te starsze siłowniki. W poliftowych od 94 roku na pewno już było podwójne ryglowanie zamka + możliwość domykania elektrycznych szyb na kluczyku przekręconym w zamku. Teoretycznie powinno działać - jedyne co, to zerknąć, jak piny rozchodzą się w sterowniku zamka lub zobaczyć kolory przewodów w kostce 6-pinowej i połączyć to kolorami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Prusti

ArKos, posiadasz może jakiś schemat wraz z kolorami kabli, które dochodzą do każdego z pinów gniazda siłownika 6 pinowego? Przeczesując fora natrafiłem na sprzeczne informacje. Według niektórych siłownik 6 pinowy powinien być po stronie pasażera... Jak to jest? Wymieniłem zamek w drzwiach kierowcy na ten, który dostałem wraz z siłownikiem. Efekt nadal taki sam tzn. siłownik zamyka wszystkie drzwi, ale nie da się go potem otworzyć. Ani ryglem w drzwiach, ani kluczykiem (nie można przekręcić na otwieranie). Reaguje tylko na drzwi pasażera - po otwarciu auta z tych drzwi otwiera się wraz z pozostałymi drzwiami. Po otwarciu nie da się zamknąć auta z drzwi pasażera, mimo, ze z poprzednim siłownikiem było to możliwe. Przyznam, że elektrykiem samochodowym to ja nie jestem... Wrzucam rysunek wtyczki 5 pinowej z drzwi kierowcy z kolorami kabli, które dochodzą do każdego z pinów. Czarny pin jest pusty - w niego wchodzi 6 pin "nowego" siłownika.

schematwtyczki.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania