Skocz do zawartości

Astra G - podwyższone obroty P0130, P0505


Gość zuccom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Postanowiłem opisać swój problem, ponieważ uważam że jest dość zagadkowy. Może ktoś miał podobną sytuację, a jak nie to opiszę w jaki sposób go rozwiązałem i może się komuś przyda na przyszłość. Ale również chodzi o wasze cenne rady. Tematów jest wiele i sporo rzeczy jeszcze nie zrobiłem ale chciałem usłyszeć wasze opinie ponieważ na tym forum otrzymałem sporo porządnej pomocy.

 

Mianowicie mam podwyższone obroty w okolicy 1200-1400.

 

Za pomocą drucika wybłyskałem:

 

10_5_10_5 - P0505 - Usterka w układzie regulacji obrotów biegu jałowego

10_1_3_10 - P0130 - tutaj mam wątpliwość ale chyba chodzi o sondę...

 

Sytuacja jest taka, że po przejechaniu kilku km zapala się check ( podwyższone obroty są zauważalne od momentu zapalenia auta. Na rozgrzanym silniku są nieco wyższe). Jednak najciekawsze jest to że kiedy włączę podgrzewanie foteli i podgrzewanie szyby, i lusterek, obroty zauważalnie spadają bliżej normy (ok. 1050-1100 - lekkie falowanie) i nawet jak pojadę nad morze i s powrotem checka nie uraczę.

 

Zastanawiam się nad wymianą sondy - nie mam jeszcze możliwości sprawdzenia miernikiem. Po wyjęciu sondy i zapaleniu auta nie ma żadnej różnicy - nie wiem czy powinna być. Zastanawiam się też nad lewym powietrzem. Krokowca wymieniłem na świeżutkiego. EGR przeczyszczony. Do lambdy boję się trochę podchodzić bo wygląda u mnie następująco... dla mnie wygląda jak tragedia.

 

messagepartr.jpg

 

Koledzy, macie jakieś propozycje od czego zacząć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym sprawdzenie sondy czy pracuje poprawnie tu masz opisane jak to zrobić http://forum.samnaprawiam.com/silnik-sprawdzanie-czujnikow-osprzetu-silnika-vt974.htm?highlight=sonda+lambda

można też podmienić sondę na sprawną i pewną ale skoro nie masz to jedynie Ci pozostaje pomiar, jeśli sonda lambda nie będzie prawidłowo podawać danych do sterownika to może być problem z obrotami które mogę być za wysokie lub za niskie to zależy od stanu w jakim jest uszkodzona sonda, w Twoim wypadku wygląda na to że sonda podaje że jest uboga mieszanka i ECU usiłuję ją wzbogacić a co za tym idzie podwyższyć obroty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję.

 

Nie pozostaje mi nic innego jak kupić i wymienić sondę na nową... jeżeli się okaże że to nie to to na pewno to nie zaszkodzi mojej Aśce.

 

Zastanawia mnie tylko fakt przy włączonym ogrzewaniu foteli i szyb. Jak pisałem wyżej check się wtedy nie pojawia bo obroty są wtedy bliżej normy. Czyli sugerowałoby to że mieszanka jest dobra i nie ma żadnego błędu. Check się pojawia tylko wtedy kiedy układ elek. jest całkowicie odciążony i obroty są podwyższone. Pojawia się też w czasie jazdy przy np. 80-90 km kiedy również ogrzewanie foteli i szyb jest wyłączone.

 

Nie mam niestety jak sprawdzić sondy, a na mechanikach się strasznie zawiodłem (szkoda gadać). Postanowiłem więc zrobić to na własną rękę z waszą pomocą. Spróbuję wymienić sondę - jeśli uda mi się ją kiedyś odkręcić i dam znać o rezultatach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko fakt przy włączonym ogrzewaniu foteli i szyb. Jak pisałem wyżej check się wtedy nie pojawia bo obroty są wtedy bliżej normy

 

Alternator daje dużo obciążenie silnikowi a co za tym idzie spaliny są inne może być tak że w takim stanie spaliny są dobre i sonda lambda nie sygnalizuje usterek, sprawdź tę sondę czy prawidłowo oscyluje jeśli nie toją wymień bo to ona głównie odpowiada za skład spalin i odpowiednią mieszankę.

 

Kup sobie jakiś tani woltomierz lub multimetr i sam zrób pomiar.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania