Skocz do zawartości

Yaris 08', problem z biegami, czy da się regulować sprzęgło?


Gość ivytomek

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

mam następujący problem z Yarisem d4d z 2008 roku (przed liftingiem):

 

żeby włączyć bieg (którykolwiek, ale głównie chodzi o 1,2 i R), a także go wyłączyć, od pewnego czasu muszę docisnąć sprzęgło do samego końca, na maksa, że tak powiem. Jeśli tego nie zrobię, bieg wchodzi ciężko, a wsteczny oczywiście z megazgrzytem.

 

Mnie osobiście specjalnie to nie przeszkadza, bo po prostu dociskam i jest ok. Ale moje auto służy mi do nauki jazdy, i tu jest problem, bo kursanci często zapominają o owym dociśnięciu na maksa, a kobietom sprawia to spory problem, szczególnie, gdy uparcie stoją na 1. biegu w korku bądź przed sygnalizatorem, a noga się męczy. Dodatkowo w pojeździe szkoleniowym sprzęgło z założenia wciska się ciężej ze względu na podłączone dodatkowe pedały dla instruktora.

 

W mojej opinii tarcze sprzęgła nie są jeszcze zużyte (przebieg 85kkm), mimo, że jest to nauka jazdy. Sprzęgło bierze "od samego dołu", praktycznie już po niewielkim zwolnieniu pedału auto rusza. Nic nie skrzypi, nic nie szarpie, brak jest jakichś dodatkowych wibracji. Wydaje mi się, że objawem zużytego sprzęgła było by "wysokie branie" przy puszczaniu pedału.

 

Pytanie jest następujące - czy da się to jakoś wyregulować, żeby tarcze schodziły się przy wyższym poziomie pedału, a byłby całkowicie rozdzielone przy wciśniętym pedale, ale nie do absolutnego końca.

 

Z góry dzięki za pomoc!

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie:

zużyta tarcza to przede wszystkim ślizganie się sprzęgła w momencie energicznego przyspieszania. Sprzęgło ma samoregulację w większości przypadków. Jeśli bierze mocno z samego dołu, to mogło pęknąć "słoneczko" w docisku - to takie pazurki, na które naciskający wysprzęglik powoduje rozłączanie silnika od skrzyni. W Yarisce jest na sprzęgle hydraulika a nie linka, więc poregulować se można... Ewentualnie zapowietrzone będzie - czy było odpowietrzane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania