Skocz do zawartości

Przy jakiej temperaturze otwiera się termostat OPEL


Rekomendowane odpowiedzi

Gość punciak

Mam pytanie kupilem nowy termostat przed montażem postanowiłem sprawdzić wrzuciłem do szklanki zalałem wrzątkiem z czajnika i nic czy jest uszkodzony czy ? Dopiero podczas gotowania w garnku otworzył sie ale około 3mm Termostat wahler auto astra f 8v

 

view5_3500_termostat_wahler_opel_astra_combo_corsa_vectra.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale uczyłeś się w szkole fizyki?

Wiesz co to bimetal i na jakiej zasadzie działa?

Jak byłeś na wagarach to podpowiem, że musi przejąć temperaturę otoczenia aby się otworzyć.

Wlanie wrzątku to trochę za mało, bo nie dość że oddaje temperaturę do otoczenia, to jeszcze pochłania ją naczynie, do którego wrzątek wlano. Nawiasem mówiąc nie jest to z pewnością 100*C tylko bardziej okolice 85*C i temu sie nie otwiera.

Na termostacie powinno być wybite na jaką jest temperaturę. Z jego zachowania wygląda mi na ten cieplejszy czyli 94. Żeby się otwarł to musi mieć te 100*C bo temperatur termostatu określa początkową temperaturę temperaturę jego otwierania. Czyli przy 94*C zaczyna się otwierać i otwiera się ze wzrostem temperatury.

Również z lekcji fizyki wiadomo, że im wyższe ciśnienie tym wyższa temperatura wrzenia. W Oplu układ chłodzenia jest ci śnieniowy a ciśnienie robocze to okolice 1.2-1.5 bara więc i temperatura wrzenia płynu będzie wyższa, obstawiam ok. 110-115*C. Na Mont Evereście woda wrze w temperaturze 85*C o ile pamiętam, bo rzadkie powietrze i niskie ciśnienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość automux
Na Mont Evereście woda wrze w temperaturze 85*C o ile pamiętam, bo rzadkie powietrze i niskie ciśnienie

Dokładnie jest jak pisze Arek, cząsteczki wody aby uciec z powierzchni cieczy muszą przezwyciężyć tylko wzajemne siły przyciągania ponieważ przy niskim ciśnieniu jest niski nacisk ciśnienia na jej powierzchnię i jest im łatwiej wyskoczyć, dlatego woda zaczyna wrzeć szybciej w górach i np. herbatka z takiej wody jest bee ;-)

 

Dodam jeszcze że temperatura wrzenia płynu chłodniczego zależności od producenta jest wyższa niż 100*C (np.110-130*C)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania