Skocz do zawartości

[elektryka] Montaż ściemniacza światła kabiny Civic


ArKos

Rekomendowane odpowiedzi

Schemat budowy ściemniacza oświetlenia kabiny Honda Civic.

 

Wykonałem u siebie dosyć dawno, ale trochę musiałem przetestować zanim Wam przedstawię. Dzisiaj nadszedł ten dzień.

 

 

 

Potrzebujemy:

 

* Lutownica

* Części el. przedstawione na schemacie

* Kilka kabli

 

 

 

Czas wykonania ściemniacza: 30 min

 

Czas montażu: 30 min (zależy gdzie się będzie montowało).

 

 

 

Funkcje:

 

* Przy wsiadaniu do samochodu po zamknięciu drzwi trzyma podświetlenie przez ~12 sekund;

* Jeśli silnik pracuje wygasza natychmiastowo po zamknięciu drzwi.

* Wygasza zaraz po zamknięciu centralnego.

* Przy wygaszaniu leciutki efekt kinowy.

 

 

 

Schemat:

01_0.png

 

 

Spis części:

 

* Rezystory: 4.7k, 2x 10k, 2x 1k, 1M,

* Kondensator 10uF 25V (może być 50V)

* Diody: 2x 1N4001

* Tranzystory: BC238 (BC546 łatwiej dostępny), BC558 (BC557 chyba łatwiej dostać). U siebie zastosowałem BC546 oraz BC557.

* Tranzystor MOSFET IRF630 (tylko ten! nie szukajcie zamiennika! - ten jest dopasowany i przy tych napięciach wytwarza bardzo małe ilości ciepła przy czym spełnia swoją funkcję)

 

 

 

Koszt jest zależny od sklepu, ja wykonałem 2 takie moduły za 18zł.

 

 

 

Jeśli ktoś chce zrobić na płytce to nie bronię, ale wykonajcie projekt sami Ja wykonałem w pająku, a wygląda to tak:

02_50.jpg

 

 

Po okablowaniu i zapakowaniu w pudełeczko wygląda tak:

03_49.jpg

 

 

Gdzie zamontować?

 

Wykonany moduł zamontowałem przy bezpiecznikach, ponieważ jest tam wszystko co potrzebne (masa po otwarciu drzwi, +12V po przekręceniu kluczyka, +12V po zamknięciu centralnego, stałe +12V oraz stała masa). Stałą masę uzyskałem przykręcając jeden z kabli do nadwozia. +12V stałe wziąłem z bezpieczników w kabinie, tak samo +12 po przekręceniu kluczyka. +12V od centralnego jest w kostce siwej pod plastikiem przy lewej nodze kierowcy, tak samo masa z drzwi. Przy czym u siebie podłączyłem masę tylko z drzwi kierowcy, czyli ściemniacz trzyma podświetlenie tylko jak kierowca otworzy drzwi, reszta działa normalnie.

 

 

 

Można też zamontować w suficie przy lampce, ale wtedy trzeba ciągnąć słupkiem +12V z kluczyka oraz sygnał z centralnego ponieważ w lampce pojawia się masa po zamknięciu drzwi oraz jest stałe +12V. Stała masa jest w dachu (blacha).

 

MONTAŻ:

 

01_50.jpg

02_52.jpg

03_51.jpg

04_48.jpg

05_49.jpg

06_45.jpg

07_41.jpg

08_43.jpg

09_35.jpg

10_74.jpg

11_66.jpg

12_63.jpg

13_47.jpg

14_50.jpg

15_44.jpg

16_38.jpg

17_32.jpg

 

 

 

Auto: Domanoid

 

Źródło: http://www.hcforum.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania