Skocz do zawartości

Wentylator opel kadett


Gość Boskiwjk

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Boskiwjk

Witam, mam problem z wentylatorem, nie załącza się przy odpowiedniej temp, wydawało by się , że sprawa jest prosta termostat, czujnik temp, ale nie

Wydaje mi się, że po prostu problem tkwi w podłączeniu,bo pomieszane są tam kable z wiązki 2,0 i częściowo z 1,6.

Aktualnie do czujnika temp na chłodnicy idą 2 przewody, jeden bezpośrednio do masy, drugi do przekaźnika, który był przy 1,6 o ten:

28_1311188801.jpg

do samego wentylatora idzie jedna wtyczka (2 kable), 1 z nich idzie gdzieś we wiązkę, tutaj koło lampy, drugi kabelek idzie do tego przekaźnika.

Jakby ktoś mógł się wypowiedzieć jak w ogóle to powinno być podłączone, jutro sprawdzę na ostro czy działa wentylator.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak idą dwa kable do czujnika temperatury a jeden z nich na masę to jak czujnik osiągnie odpowiednią temperaturę to podaje masę na przekaźnik który przekazuje napięcie bezpośrednio na wentylator to tak na skróty, sprawdź sam wentylator czy pracuje i czy czujnik na chłodnicy działa a resztę pomyślimy potem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa z włącznika termicznego wentylatora (sterowanie) idzie na przekaźnik na styk 86 na 85 ma być +12V, i teraz w zależności co masz na silniku na stałe jeżeli masę to z przekaźnika ma iść prąd. Na styku 30 prąd na stałe a z 87a odejście prądu na silnik.przek.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Boskiwjk

Dzisiaj obadałem sprawę i tak:

wentylator po podłączeniu na ostro odpalił więc działa. ;-)

czujnika nie sprawdziłem bo nie wiem jak go sprawdzić :-/

Przepatrzyłem wszystkie kabelki i u mnie wygląda to mniej więcej tak:

75_1311263523.jpg

 

automux,

z twojego opisu nic się u mnie nie zgadza :-/

co dalej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest dobry i musi działać, ten nie podłączony kabel musisz podłączyć do plusa akumulatora i dać bezpiecznik 10 A o ile go nie ma i musi się to kręcić jak podłączysz ten plus to możesz top sprawdzić robiąc zwarcie na kabelkach z czujnika chłodnicy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Boskiwjk

Grzes997, oO czyli wszystko jest dobrze podłączone , jedynie muszę włożyć tam bezpiecznik i podpiąć ten kabel do plusa ;-) pytanie, bo aku mam w bagaju czy mogę podpiąć się pod jakiś plusowy kabel z komory?

jutro podprowadzę plus na przekaźnik i nagrzeje auto, żeby sprawdzić czy wentylator się załącza. :-P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynie muszę włożyć tam bezpiecznik i podpiąć ten kabel do plusa

 

Tak powinno starczyć

 

bo aku mam w bagaju czy mogę podpiąć się pod jakiś plusowy kabel z komory?

 

Tak możesz się podpiąć pod jakiś plus byle by był pewny i na tyle wytrzymały

 

nagrzeje auto, żeby sprawdzić czy wentylator się załącza.

 

pisałem że możesz sam wentylator sprawdzić zwierając kabelki na samym czujniku chłodnicy lub na przekaźnik na nogę 85 podać bezpośrednio masę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automux,

z twojego opisu nic się u mnie nie zgadza

 

 

zgadza się styki 85 i 86 są zamienne to sterowanie przekaźnika na 30 ma iść prąd a stykiem 87 prąd odchodzi na wentylator. Tak jak pisze Grześ jak zwierasz styki na czujniku dajesz masę na przekaźnik i ma działać jak nie działa to przekaźnik uwalony lub nie ma prądu na 30 na przekaźniku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Boskiwjk

Grzes997, wpiąłem plusa pod kostkę, która wychodzi z wtyczki łączącej wiązkę silnika z wiązka auta, gruby czerwony kabel(plusowy), bezpiecznik dałem 15Ah bo 10 nie mam.

Przystąpiłem wiec do próby "na ostro" czyli włożyłem "gołe" bez otuliny kabelki do wtyczki górnej i dolnej do czujnika na chłodnicy i wpiąłem je na swoje miejsce, reakcji zero :-|

 

 

EDIT: coś mnie przed chwila natchnęło i podmieniłem przekażnik, miałem jakiś z kadetta gsi, podłączyłem, kabel na 85 + masa i DZIAŁA :-o

dzięki wszystkim na porady, lecą punkty ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania