Skocz do zawartości

[elektryka] Naprawa sterownika pompy ABS Vectra B


ArKos

Rekomendowane odpowiedzi

Problem: kontrolka ABS w zimne dni zapala się po jakimś czasie i nie gaśnie, jeśli jest ciepło lub jeżeli silnik jest zagrzany to nie gaśnie wcale po jego uruchomieniu. ABS oczywiście nie działa.

Przedstawiam sposób, który usuwa ten problem. Problemem jest proces technologiczny produkcji sterownika ABS umieszczonego na pompie. Po latach tworzą się tzw. zimne luty, cyli połączenia lutowane o nadmiernej rezystancji uniemożliwiające we właściwy sposób działanie urządzenia. Najczęściej podczas diagnostyki systemu ABS wywala błąd związany z ciśnieniami na elektrozaworach pompy ABS lub błędy cewek. To jest właśnie ta przyczyna.

 

1.jpg

 

Tak to wygląda. Żeby się dostać do sterownika, trzeba usunąć wiązki, zbiorniczek wyrównawczy zdjąć z zaczepów i lekko przemieścić, żeby mieć miejsce na operowanie kluczem przy sterowniku.

 

2.jpg

 

Po zrobieniu sobie miejsca mamy na wierzchu pompę ABS ze sterownikiem. Sterownik jest połączony z instalacją auta za pomocą szerokiej kostki z fioletowymi sankami pod spodem. Sanki te należy wysunąć używając wkrętaka - przesuwamy w kierunku ściany grodziowej czyli kabiny pasażerskiej. Wtedy wtyczka uniesie się i umożliwi jej wyjęcie. Poniżej nieszczęsny sterownik gotowy do odkręcenia:

 

3.jpg

 

Co potrzeba? Potrzeba torxa T20 i najlepiej małej grzechotki. Jedna śruba sterownika jest na samym dole tuż przy stelażu montażowym pompy, obok biegnie przewód hamulcowy i dostęp jest nieco kłopotliwy, ale ilość miejsca jest w zupełności wystarczająca. Pozostałe 3 śruby są dobrze widoczne z góry i dostęp jest po prostu bajeczny.

Po odkręceniu wszystkich 4 śrub przesuwamy sterownik w stronę nadkola, a potem przesuwamy bokiem obok przewodu hamulcowego i mamy po kłopocie. Nie bój się, nic nie wypadnie ani z pompy ani ze sterownika.

 

6.jpg

 

Jak już wymontowaliśmy ten cholerny sterownik to używając dremela, cienkiego modelarskiego brzeszczotu lub czegoś co umożliwia cięcie, rozdzielamy górną pokrywkę od całości. Jest ona ultradźwiękowo zgrzewana więc zwykłym nożem to se można wiecie co...

Ja używałem dremela z cieniutkim, 2mm wiertłem.

OSTROŻNIE! Nie tnij za głęboko, bo jest tam płytka drukowana z elektronicznymi elementami - żebyś czegoś nie uszkodził! Jakiś scalak albo element SMD nie da się w domowych warunkach przylutować po wyrwaniu. Tak więc delikatnie i z rozwagą!

 

Rozebrany sterownik... Zaznaczyłem, które luty zwykłą lutownicą transformatorową poprawiłem. Używałem tinolu, czyli cyny z rdzeniem z kalafonii. Można też samą kalafonię użyć, jednakże cyny na lutach jest naprawdę mało, więc stwierdziłem, że po swojemu zrobię ;)

 

4.jpg

 

No i po lutowaniu.

 

5.jpg

 

Jak teraz skleić? Ja użyłem kleju do szyb. Można na silikon, można bawić się lutownicą, można pistoletem klejowym - jak kto lubi. Estetyka i tak i tak będzie z dupy wyjęta, więc obojętne czym to zaciaprasz.

 

7.jpg

 

Sklejone, schnie. Jak wyschnie, to montujemy. Proponuję zacząć od dolnej śrubki - włóż ją w sterownik i razem z nim wkładaj, bo potem jest cholerna bieda trafić.

Jak przykręciłeś, podłączyłeś i przywróciłeś wszystko do stanu sprzed demontażu, to wejdź do auta, przekręć kluczyk i ciesz się widokiem gasnącej kontrolki ABS.

Stestowałem na odcinku kilku kilometrów - nie zapala się, działa ABS, wszystko gra i buczy.

 

Powodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania