Skocz do zawartości

[podwozie] Wymiana tylnych tulejek zwrotnicy Alfa 156


ArKos

Rekomendowane odpowiedzi

Aby wybić tulejki ze zwrotnicy, najlepiej stworzyć taki przyrząd:

 

01_34.jpg

 

Jak widzicie wykorzystałem starą śrubę wahaczy, do której dospawano tuleję odpowiednich rozmiarów (oczywiście musi się lekko mieścić w gnieździe zwrotnicy):

 

02_35.jpg

 

Jak widać 'przyrząd' opiera się o zewnętrzny pierścień tulejki zwrotnicy nie dotykając wewnętrznego pierścienia otoczonego gumą - nie uszkodzi gumy!

 

Odpowiednio wyposażeni możemy zaatakować auto, po wyjęciu śruby mocującej wahacz wleczony ze zwrotnicą, zamontowałem koło z powrotem i opuściłem trochę podnośnik (koło się oparło o podłoże), dzięki temu koło pochłania część uderzeń i tłumi odbicia .Kilka mocnych uderzeń i tulejka ładnie wychodzi - dzięki owemu przyrządowi tulejka zwrotnicy jest równomiernie wybijana i nie ześlizguje się podczas uderzeń.

 

Po wybiciu starej tulejki, 'gniazdo' zwrotnicy czyścimy drobnym papierem ściernym, nakładamy trochę smaru na ścianki Nowe tulejki nabijamy tym samym przyrządem, aby dobrze weszły w gniazdo zwrotnicy, można zrobić lekki frez z jednej strony tulejki.

 

Jeszcze kilka uwag: fabryczne tulejki mają zewnętrzny pierścień aluminiowy, który z czasem się utlenia i mocno się zapieka:

 

03_35.jpg

 

Tak więc radzę kupić tulejki stalowe.

 

I jeszcze jedno, śruby wahaczy i tulejek zwrotnicy warto odpowiednio dokręcić dopiero po opuszczeniu auta na koła zapobiegnie to niepotrzebnym naprężeniom elementów gumowych, co na pewno wpłynie na dłuższą żywotność wyżej wymienionych.

 

04_34.jpg

 

 

Autor: sedici

 

Źródło: http://www.forum.alfaholicy.org

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania