Skocz do zawartości

Zmiana kolektora ssacego a gaz


Gość szymon 1587cm3

Rekomendowane odpowiedzi

Gość szymon 1587cm3

Witam, posiadam astre x16xel z gazem 2 gen. W silniku upalilo zawór na 3 cylindrze i przy okazji jak motor jest rozebrany to chcialbym zrobic kolektor na wzór mantzel'a.

 

W chwili obecniej gaz jest podawany bezposrednio przed przepustnice, bez zadnych zweżek itp wynalazków - poprostu rurka wpuszczona w rure ssącą.

 

Chce skrócic mu dolot, wywalic góre i wyspawac puszke jak wczesniej wspomnialem na wzór mantzel'a. Wtedy dolot bedzie przypominal ten od c16se,c20ne.

 

Jako ze to moje pierwsze cudo z gazem to chce sie poradzic zeby nie bylo niespodzianek.

Jak mu podac gaz zeby to hulalo i nie strzelało? Wpuscic rurke przed przepustnice jak bylo czy lepiej dac jakis mixer? Instalacja gazowa to napewno 2 generacja a silnik 16v z metalowym ssacym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz mikser to prawdopodobnie średnica dolotu się w tym miejscu zmniejszy...

Widziałem cuda gdzie ludzie wybijali w mikserze ten pierścień z otworkami i zastępowali go rurką ściętą bodajże pod kątem 60* i kierowali to ścięcie w stronę przepustnicy... jeżeli w instalacji gazowej silniczek krokowy (ten na wężu co idzie do dolotu) działa poprawnie, powinien odcinać gaz gdy hamujesz silnikiem oraz powinien też trochę regulować dawkę gazu... więc nie powinno się nic dziać. Jeśli układ zapłonowy jest ok i jest w miarę "świeży" to nie powinno się nic dziać nawet wtedy gdy zapodasz tą rurkę tak jak była. :)

Aczkolwiek jeśli byś był troszkę przy pieniążkach to osobiście poszukałbym blosa... wtedy masz na bank pewność że będzie ok, a jak dobrze zestroisz to będzie się zbierał na gazie tak samo dobrze jak na benie a może i nawet ciut lepiej :)

 

Chce skrócic mu dolot

nie chciałbym palnąć głupoty ale czy to nie przeniesie mu momentu obrotowego na wyższe partie obrotów? A tym samym z racji słabszego dołu nie zacznie więcej palić ? ... :-|

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymon 1587cm3
nie chciałbym palnąć głupoty ale czy to nie przeniesie mu momentu obrotowego na wyższe partie obrotów? A tym samym z racji słabszego dołu nie zacznie więcej palić ? ...

 

O to chodzi, to w koncu 16v.

Mam druga astre taka sama bez gazu i skrócenie dolotu dalo pozytywne rezultaty. Pali 9l PB po miescie wiec norma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi, to w koncu 16v.

Szczerze mówiąc zawsze myślałem że do miejskiej jazdy dobrze jest mieć nisko położony moment obrotowy ? ...

 

Tak czy inaczej, jeśli układ zapłonowy masz wsio ok... (instalacje gazowe są nieco bardziej wrażliwe na jego niedomagania) to podłącz gaz tak jak było... a jeśli zacznie się coś dziać, wtedy rozejrzyj się za blosem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szymon 1587cm3, jak już trochę dłubiesz w silniku, to zapodaj mu sekwę... Kompletny przód kupisz za 200-400zł, a będziesz miał czysty dolot i wiadome korzyści ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymon 1587cm3
jak już trochę dłubiesz w silniku

 

Jakie to dłubanie? Uproszczenie roboty na przyszlosc jak przyjdzie wyczyscic krokowca, podmienic TPS albo wyczyscic przepustnice :P Oryginalnie x16xel ma przepustnice w bardzo kijowym miejscu...

 

W kwestii gazu to jednak byl mixer, hardkorowo wcisniety w rure, owiniety blaszka z puszki od piwa (nie pytac jakie piwo) i zaizolowany taśma :D

 

Przeniosłem go bezposrednio przed przepustnice tak jak byl.

 

Parownik jest BEDINI - ktos cos powie na jego temat?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość szymon 1587cm3

Podupie swój temat...

 

Zrobiłem troche kilometrów na gazie i same poki co same pozytywy. Co to duzo gadac jest super. Zadnych klopotów, zadnego swirowania z obrotami, moc na gazie praktycznie taka sama jak na benzynie, tylko z niskich obrotów czuc ze slabszy (przy ruszaniu wychodzi), ale do tego mozna sie przyzwyczaic. Spalanie jeszcze nie wiem bo musze wyjezdzic do konca butli. Przełącza sie w miare szybko.

 

Krótki kolektor spisuje sie znakomicie, pomimo kanciastej budowy dziala dobrze. Gdyby ktos chcial przerabiac swojego xela to jest to puszka na ksztalt mantzela, o ciut mniejszych wymiarach (moja ma 70x70x290mm).

 

EDIT

 

Spalanie wychodzi 10-10.5l jezdzac tylko w miescie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania