Skocz do zawartości

Demontaż McPhersona do wymiany sprężyny, peugeot/citroen


Gość mieszko

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mieszko

Poniżej opisze w jaki sposób wymieniałem sprężyny i łożyska oporowe amortyzatora w Citroenie Saxo. Opis dotyczy również peugeota 106

i prawdopodobnie Citroena AX bo jest to dokładnie taka sama konstrukcja.

 

Aby wymienić sprężynę trzeba wymontować z samochodu całą kolumnę McPherson'a.

 

1. Przed podniesieniem popuszczamy nakrętkę piasty. Potrzeba klucz 30 lub 32 z dosyć dlugim ramieniem. Gdy samochód

stoi na kołach prosimy pomocnika o naciśnięcie hamulca i odkręcamy.

2. Odkręcamy koło, podnosimy samochód i zdejmujemy koło.

3. Wszystkie połączenia śrubowe warto oczyścić szczotką drucianą i użyć środka typu WD40.

4. Okręcamy cały zacisk hamulcowy i podwieszamy tak aby nie wisiał na przewodzie hamulcowym.

5. Odkręcamy śrubki trzymające tarczę hamulcową (torx) i zdejmujemy tarczę.

6. Odkręcamy nakrętkę zabezpieczającą sworzeń wahacza (klucz nr 16).

7. Odkręcamy nakrętkę przegubu drążka kierowniczego (klucz nr 16) i zdejmujemy przegub za pomocą ściągacza

8. Okręcamy stabilizator od wahacza.

9. Okręcamy całkowicie nakrętkę piasty.

10. Odkręcamy nakrętki mocujące kolumne od góry (znajdujące się pod maską).

11. Wyjmujemy kolumnę. Do tego warto mieć pomocnika. Trzeba będzie trochę pociągnąć wahacz w dół.

Może być potrzeba użycia młotka gdyby półoś nie chciała wyjść z piasty

(trzeb uważać żeby nie spęczyć końcówki). Może sie zdażyć że półoś wysunie sie ze skrzyni i wyleje sie trochę oleju.

12. Aby zdemontować kolumnę wyjętą z samochodu musimy użyć ścisków do sprężyn. Do odkręcenia nakrętki amortyzatora

potrzebny będzie klucz oczkowy wygięty nr 18 i klucz typu torx.

13. Wymieniamy sprężynę, w razie potrzeby łożysko oporowe, poduszkę amortyzatora i składamy wszystko w odwrotnej

kolejności.

 

Wszystkie śruby i nakrętki dokręcałem na wyczucie bo nie mam klucza dynamometrycznego.

 

Opis pokazuje jak ja to zrobiłem. Jeśli coś można zrobić lepiej/szybciej/inaczej proszę ewentualne komentarze.

 

1resizet.jpg

 

2resizeh.jpg

5resizep.jpg

 

 

4resizef.jpg

3resizey.jpg

 

 

6resizee.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania