Skocz do zawartości

[lpg] Wymiana i czyszczenie listwa wtryskiwaczy LPG Valtec


Gość Bartas

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że sporo ludzi używających instalacji LPG posiada listwę wtryskiwaczy Valtec zdecydowałem się na poniższy manual.

 

 

 

Objawy związane z problemami z listwą Valtec:

 

* szarpanie podczas przełączania z PB na LPG

* szarpanie podczas jazdy ze stałą prędkością

* słaba moc

* opóźniona reakcja podczas przyspieszania

* słabe osiągi pow. 4 tys. obrotów

 

 

 

Nie wszyscy muszą mieć wszystkie objawy wyżej opisane, u mnie była zabrudzona listwa (tłoczki) i prawdopodobnie źle dobrane dysze.

 

Średnicę dysz można wyliczyć za pomocą specjalnego kalkulatorka. Odpalamy kalkulator i wybieramy listwę 1,2 lub 3Ω, następnie ilość cylindrów, klikamy strzałkami ustawiając odpowiednią moc silnika, oraz max czas wtrysku na obciążeniu (gdzieś w opisie wyczytałem, że dla większości silników jest 15ms) i tak ustawiamy, rodzaj układu wtryskowego oczywiście sekwencyjny i klikamy na "Przelicz". W ten sposób otrzymujemy średnicę dysz w mm.

 

 

 

Następnie potrzebujemy odpowiedni soft do centralki od gazu, w odczytach sprawdzamy jakie mamy dysze i możemy w ten sposób stwierdzić czy są dobrze dobrane.

 

 

 

Więc na początek trochę teorii:

01_188.jpg

 

 

1 - odkręcamy zacisk aby zdjąć całą listwę - wlot gazu pod ciśnieniem,

 

T - pod tymi śrubkami znajdują się tłoczki,

 

2 - czujnik temperatury (nie robimy z nim nic, nie odkręcamy),

 

3 - wylot nadmiaru ciśnienia, ściągamy rurkę w celu wymontowania listwy,

 

D - ty znajdują się dysze, w celu zdemontowania listwy również ściągamy przewody (te są bardziej ciaśniej zamontowane niż te z wylotu nadmiaru ciśnienia, ja pomagałem sobie wkrętakiem aby ściągnąć).

 

 

 

Chcąc przeczyścić tłoczki listwy, nie musimy zdejmować całej listwy tak jak to widać na moich fotkach. Ja wymontowałem w celu wymiany na inną listwę, więc nie wiadomo jak po tym czyszczeniu będzie działać listwa. Jeżeli ktoś nie chce ryzykować radzę poczekać a ja w miarę czasu i jak będzie trochę cieplej zamontuję Valteki z powrotem bo jestem ciekawy czy coś to zmieni w pracy listwy.

02_190.jpg

03_196.jpg

04_177.jpg

 

 

Kiedy mamy już ściągniętą listwę (może być również zamontowana w autku), najpierw ściągamy zabezpieczenie w postaci blaszki zaznaczonej na czerwono strzałką.

05_167.jpg

 

 

Uwaga!!!

 

Zanim odkręcimy górną śrubkę - najpierw sprawdzamy z jaką siłą mamy ją potem dokręcić, ponieważ to ona dociska sprężynkę tłoczka i może mieć to wpływ na późniejszą pracę. Ja zrobiłem to tak: dokręciłem ją do oporu (z wyczuciem, nie do całkowitego oporu) i liczyłem ilość obrotów klucza - u mnie to było 1,5 obrotu.

06_152.jpg

07_133.jpg

 

 

Teraz możemy zdjąć cewkę.

08_128.jpg

 

 

I odkręcamy obudowę tłoczka - musimy uważać aby nie wypadł tłoczek ze sprężynką.

09_105.jpg

 

 

Na fotce zaznaczyłem strzałkami jak to wszystko zamontować, jeżeli chodzi o demontaż do działamy odwrotnie do strzałek z lewej strony wyjmujemy tłoczek ze sprężynką a z prawej odkręcamy śrubkę. (już na tych fotkach widać jaki brud się wydostawał z listwy).

10_168.jpg

11_148.jpg

12_137.jpg

13_108.jpg

 

 

Na czerwono zaznaczyłem brud jaki był oblepiony na częściach listwy. W tle widać na stole ile brudu się wysypało z listwy.

14_103.jpg

 

 

A tu już szczyt, w rowku powinna być gumka uszczelniająca, sparciała i podczas demontażu po prostu się wykruszyła.

15_82.jpg

 

 

Tak wygląda śrubka po czyszczeniu. Wszystko czyściłem w spirytusie wlanym do szerokiego słoika. Wrzucałem śrubkę, sprężynkę i tłoczek i ruszałem słoikiem.

16_75.jpg

17_64.jpg

 

 

Tłoczek, widok od dolnej i górnej strony.

 

W razie złej pracy listwy można zamówić zestaw naprawczy listwy VALTEC i od razu wymienić. U mnie na listwie cewki były ponumerowane od lewej - czyli 1,2,3,4 (opis był na kablach).

 

 

 

Jak sprawdzić który tłoczek jest uszkodzony??

 

A no podobnie jak sprawdzamy która świeca nam nie działa, tylko że w tym przypadku podłączamy się pod laptopa i w oprogramowaniu przełączamy wszystkie wtryski na benzynę i po kolei włączamy np. 1 na LPG i sprawdzamy czy równo pracuje silnik, jeżeli OK, przełączamy na PB i następną czyli nr 2 włączamy na LPG i obserwujemy.

 

 

 

Całość montujemy w odwrotnej kolejności i musimy pamiętać o śrubce, o której pisałem na początku, czyli jak jest dokręcona ta co dociska sprężynkę tłoczka. W moim przypadku dokręciłem do oporu (z wyczuciem) i odkręciłem potem 1,5 obrotu klucza. Również można sprawdzić jak sąsiednia cewka jest dokręcona (ruszając nią na boki sprawdzamy czy nam się lżej czy ciężej kręci na boki, jeżeli naprawiana kręci się lżej od sąsiedniej możemy lekko dokręcić śrubkę). Całość powtarzamy 4x w zależności ile cewek i ile cylindrów, wszyscy pewnie będą mieć cztery.

 

 

 

Autor: Siwy

 

Źródło: http://www.accordklubpolska.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania