Skocz do zawartości

[silnik diesel]Naprawa napinacza paska wieloklinowego


Gość Bartas

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno wymieniony pasek zaczął mi popiskiwać, a że nie chciałem jak to co poniektórzy mądrzy eksperci radzą polewać paska gliceryną , to zacząłem szukać przyczyny w amortyzatorku, ten o dziwo był sztywny, sprężyna podobno nie siada, rolka, tez się kręciła swobodnie i cicho , więc padło na napinacz tzw. "kiwaczek".

 

A więc tak, całą operacje zacząłem od zdjęcia plastikowej osłony wentylatorów i wymontowania dolotu powietrza. W tym celu należy poluzować opaski zaciskowe , wymontować czujnik (zaznaczony strzałką "1"), i odkręcić jedną śrubkę na klucz 10.

1_185.jpg

Następnie zdjąć górną cześć wzmocnienia czołowego (5 śrub na klucz 10 zaznaczone na czerwono)

2_179.jpg

Po wyjęciu wzmocnienia, zestaw chłodnic należy pochylić do przodu , a osłonę wiatraka odsunąć w stronę silnika. Wtedy powstanie szczelina żeby wsadzić rękę i odkręcić wiskoze Wisko jest przykręcona centralnie śrubą imbusową 8mm. PO ODKRĘCENIU WIATRAK Z WISKOZĄ STAWIAMY PIONOWO , POŁOŻENIE NA PŁASK MOŻE SPOWODOWAĆ JEJ USZKODZENIE!!

3_171.jpg

Po wyjęciu wiatraka i osłony odkręcamy koło pasowe pompy wodnej i zdejmujemy pasek .

4_165.jpg

Natępnie odkręcamy amortyzator (górna śruba klucz 13 dół 11)

5_142.jpg

Kluczem imbusowym (17 ) odkrecamy sworzeń na którym mieści się kiwaczek, otwór na klucz jest pod plastikowym dekielkiem

6_99.jpg

Tak wygląda zużyty napinacz

7_97.jpg

a tak zregenerowany

8_93.jpg

9_84.jpg

Pozostaje nam tylko dokręcić rolke, którą dobrze jest zmatować papierem ściernym ,

10_141.jpg

Przesmarować tuleje

11_121.jpg

I składać analogicznie w drugą strone , pamiętać trzeba przy tym że wszystkie gwinty smarujemy Lockkitem , w tym elemencie są spore drgania i może się coś z czasem odkrecić

12_113.jpg

Podsumowując, 100% satysfakcji, nic nie piszczy, nie ślizga się,koszt tokarza 30 pln i tyle mnie kosztowała cała naprawa. Można było w kiwaczku zrobić otwór i wkręcić kalamitkę do smarowania , ale nie mogłem takowej od ręki dostać i złożyłem tak na szybko..być może kiedyś poprawie

 

 

 

Autor: Mały v8

Źródło: http://www.w210.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania