Skocz do zawartości

Czyszczenie turbosprężarki o zmiennej geometrii Golf 4


Gość KoJ@K

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się rozebrac, wyczyścic geometrie w turbinie BV39 , nie znalazłem nigdzie żadnej foto porady.

Więc postanowiłem sam zrobic taką drobną foto poradę dotyczącą " jak zdjąc vnt - BV 39 ". Turbo KKK .

Nie będę opisywał jak wymontowac cały kolektor z turbiną, bo taka relacja już jest na forum, przedstawię tylko sposób w jaki ja sobie z tym poradziłem.

Mając turbo na stole musimy rozdzielic muszlę gorącą od zimnej, odkręcamy gruszkę( 2 śruby) i 4 śruby dociskające muszle do siebie, spryskujemy np wd40 (ja lałem obficie odrdzewiaczem i wd40 i zostawiłem na całą noc i nie miałem później najmniejszego problemu z rozpołowieniem).

snb11066l.jpg

A tutaj już mam rozdzieloną:

snb11069.jpg

snb11070.jpg

I widzimy wszystko zafajdane sadzą:

snb11075.jpg

Demontujemy pierścień:

snb11078.jpg

Następnie wyciągamy tulejki po których porusza się pierścień i "podkładkę" w której są umieszczone te właśnie tulejki:

snb11251.jpg

snb11203.jpg

Zostaje nam kolektor, a w nim geometria

snb11091.jpg

Geometria jest wykręcana poprzez tulejkę z trzema ząbkami, nacięciami. I właśnie cały dowcip polega na dorobieniu jakiegoś przyrządu,klucza spasowanego idealnie pod wymiary danej tulejki. Można również udac się do warsztatu, gdzie np. regenerują turbosprężarki i zapytac czy byłaby możliwośc wykręcenia za drobną opłatą tej nie szczęsnej tuleji(mi gośc powiedział za wykręcenie 50zl, za wkręcenie też 50zl i dodał, że będę musiał wymienic tą tuleje na nową(oczywiście najlepiej ją kupic u niego - 120zl,bo bardzo często się zniekształcają i przy wkręcaniu mógłby uszkodzic korpus... Podziękowałem za usługę w takim pakiecie. Jeżeli decydujemy się walczyc samemu z naszym dorobionym kluczem to montujemy całośc solidnie w imadle i za pomocą dorobionego przyrządu, klucza wykręcamy tulejkę, która trzyma nam vnt (tulejka posiada PRAWY GWINT)

Mój klucz do BV39 wygląda tak, zakończony sześciokątem na klucz 17, co by ułatwiło chwyt przy odkręcaniu i dokręcaniu :lol: :

snb11234.jpg

snb11230.jpg

snb11232.jpg

snb11238z.jpg

Wcześniej dobrze zapsikac na dłuższy czas wszystko np wd lub odrdzewiaczem. W moim przypadku do odkręcenia potrzeba było trochę siły, ale bez większej walki tulejka poddałą się i na stole już miałem to

snb11129.jpg

i to

snb11138.jpg

snb11141.jpg

W tym dniu mój czas na garażowe działania się skończył, więc profilaktycznie wrzuciłem całośc standardowo do odrdzewiacza na noc 8)

Następnie odkręcamy 3 śrubki torx T20(śrubki nie stawiły żadnego oporu, chyba dzięki całonocnej kąpieli w odrdzewiaczu) ;)

snb11142.jpg

i tak wygląda rozebrana na części:

snb11160.jpg

snb11164.jpg

Gdy mamy wszystko rozebrane bierzemy się za czyszczenie, w zależności od tego czym dysponujemy, bierzemy sprzęt, narzędzia i czyścimy czyścimy iiiii czyścimy, "tu się nie ziewa, tu się napier****ala " ;) ;)

U mnie wszystko po wyczyszczeniu wyglądało tak:

Na bieżni widac zadziory, które pod palcem były praktycznie nie wyczuwalne.

snb11197.jpg

snb11211.jpg

snb11216.jpg

snb11225.jpg

snb11219.jpg

snb11240.jpg

snb11243.jpg

snb11247.jpg

snb11248.jpg

snb11257.jpg

Przez cały czas "pilnujemy" trzpienia ustalającego położenie geometrii w kolektorze, co by nam się gdzieś nie zapodział. ;)

snb11262.jpg

Następnie skręcamy wsio do kupy i składamy w odwrotnej kolejności.

Tutaj już geometria wkręcona razem z tulejką w kolektor

snb11264.jpg

następnie wkładamy podkładkę i na nią tulejki po których śmiga pierścień poruszający łopatkami

snb11265.jpg

pierścień

snb11267.jpg

snb11272.jpg

I na koniec zakładamy muszlę zimną, montujemy gruszkę i dociągamy wszystko ładnie z czuciem śrubami dookoła

snb11275.jpg

snb11278.jpg

snb11277.jpg

 

No i teraz suszarka jest gotowa na montaż. :mrgreen: Mam nadzieję, że przedstawiłem to w miare czytelnie i myślę, że kiedyś komuś może się przydac. :lol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania