Skocz do zawartości

[nadwozie] Demontaż foteli przednich Honda Civic V gen


Gość Bartas

Rekomendowane odpowiedzi

Demontaż foteli przednich – demontaż zagłówków – smarowanie mechanizmów – zdjęcie oryginalnych pokrowców do prania

 

 

 

1. Zaczynamy od wyjęcia fotela z auta.

 

Mamy 4 śruby na klucz 13, dwie przednie ustawione prawie w poziomie. Z tylu siedzenia trzeba zdjąć osłonki plastikowe i pod nimi są w podłogę wkręcone kolejne dwie śruby. Warto zaopatrzyć sie w smar, najlepiej jakiś stały typu ŁT-40 do łożysk oraz w czarna farbę ftalowa (do metalu, może być jakaś na rdze).

01_138.jpg

 

 

2. Zdemontowany fotel zabieramy do domu.

 

Po chwili napatrzenia sie na nowy fotelik do kompa i wypiciu kawy (bo trzeba 5 godzin robić) zdejmujemy zagłówek. Wciskamy paluchy pod zagłówek od strony "drzwi", wciskamy przycisk i ciągniemy zagłówek w gore.

02_139.jpg

 

 

3. Demontujemy osłonkę z prowadnicami zagłówka.

 

Teraz łatwo w bok wyjdzie przycisk zabezpieczający a pod nim mamy śrubkę na wkrętak krzyżowy.

03_149.jpg

 

 

4. Wyciągamy prowadnice.

 

Jest to chyba najtrudniejsza czynność w całym "fotelowym szaleństwie". Mam nadzieje ze zdjęcie podpowie jak to zrobić bo nie da sie tego opisać.

04_132.jpg

 

 

5. W całej dalszej operacji będziemy "wałczyć" z drucikami.

 

Takie były u mnie, czy są oryginalne to nie wiem ale przydało sie takie narzędzie jak na fotce. Druciki są miedziane, wiec nie jest tak trudno je rozginać czy zaginać.

05_123.jpg

 

 

6. Rozbieramy zagłówek.

 

Jedną część materiału ciągniemy w przeciwna stronę niż druga tak jak na zdjęciu. Pozwoli to wypiąć zaszyta listewkę z plastikowego zaczepu. Z prawej strony na fotce brakuje mocowania bo... musiałem cos popsuć. Człowiek sie uczy cale życie.

06_113.jpg

 

 

7. Rozginamy 4 druciki pod oparciem z tylu fotela.

07_97.jpg

Zahaczone są za czarna plastikowa listwę przyszyta to obu części pokrowca oparcia fotela.

 

 

 

8. Podważamy kapselek i demontujemy zębatkę.

08_93.jpg

 

 

9. Odkręcamy 3 śruby osłony.

 

Pierwsza widoczna na głównej fotce (tam gdzie wkrętak). Druga i trzecia tak jak na fotkach poniżej.

09_75.jpg

10_138.jpg

11_119.jpg

 

 

10. Odkręcamy 2 śruby kolejnej osłony.

12_112.jpg

 

 

11. Odkurzamy siedzenie dookoła

 

Pozostałości gąbki i inne brudy warto wyciągnąć odkurzaczem. Widać skruszona gąbkę wszędzie, żółty kolor.

13_89.jpg

 

 

12. Odkręcamy siedzisko

 

Mamy tu cztery śruby. Przyda sie mocna nasadka (chyba 13 lub większa) i porządny klucz. Dwie śruby widzimy na zdjęciu obok, kolejne dwie analogicznie po drugiej stronie (jedna pomiędzy łańcuszkiem).

14_86.jpg

 

 

13. Odpinamy spod pokrowca siedziska

 

Rozchylamy 13 drucików i wyjmujemy je całkowicie.

15_66.jpg

 

 

14. Odpinamy spod pokrowca siedziska

 

Rozchylamy 11 drucików i wyjmujemy je całkowicie. Przydadzą sie zdolności manualne i trochę rozumu w jakiej kolejności to zrobić. Na zdjęciu rozebrane siedzisko - gąbka wyprofilowana wraz ze sprężynami pod spodem i blacha, która warto pomalować na czarno.

16_61.jpg

 

 

14. Od tylu oparcia dostajemy sie do sprężynek, które odczepiamy

 

Sprężynki i ich mocowanie pokazane na zielono.

17_53.jpg

 

 

15. Zregenerowane przeze mnie oparcie

 

Tak wygląda gąbka oparcia. Niebieskie laty naszyłem ponieważ przetarła mi sie gąbka i wyszły w pokrowiec metalowe wzmocnienia o co nieraz obiłem sie łokciem. Gąbkę można spokojnie ściągnąć do góry. Warto pomalować stopy fotela, przez które przykręcany jest on do auta. Smarowanie łańcuszka smarem również wskazane.

18_0_33.jpg

 

 

16. A zagłówek wygląda tak:

 

Zagłówek miął pęknięta stópkę. Dlatego go zdemontowałem całkowicie do spawania. No to teraz pozostało pranie, płukanie, moczenie w płynie antystatycznym zapachowym i znowu kilka płukań w wodzie no i schnie. W pokrowcach są rowniez druty ktore można bokiem wyjąć, aby nie dostały proszku bo skorodują. Powodzenia w rozbieraniu a tym bardziej w składaniu wszystkiego w całość. Nastawić sie na DUŻO roboty, podrapane palce do krwi, przykleszczone kciuki od kombinerek zaciskających druciki w ciasnych miejscach kubełka.

19_40.jpg

 

 

Autor: dagg3r

 

Źródło: http://fotoporadnik.prv.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania