Skocz do zawartości

Nubira II - wyłącza się klima, metaliczny dźwięk...


Gość ursus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Odkąd jestem właścicielem mojej Nubiry (1,5 roku) klima była niesprawna, jak długo nie pracowała wcześniej, tego nie wiem. Jakiś miesiąc temu naprawiłem ją, do wymiany był skraplacz, przy okazji wymieniłem też osuszacz, klima została nabita, sprawdzona szczelność i ładnie chłodzi. Do tej pory jednak jeździłem z nią na krótkich odcinkach i czasami używałem jej z przerwami - wszystko było ok.

Dzisiaj przejechałem odcinek 70km praktycznie non stop na klimie + 2 odcinki po ok 12km, z włączaniem klimy głównie by odparować szyby, ale o tym niżej.

W czasie pierwszych 15km jazdy klima zaczęła się wyłączać, zgasła dioda i nie dało się jej włączyć od razu. Zdarzyło się to 3-4 razy i za każdym razem ponownie udało się ją włączyć dopiero po chwili, tak jakby musiał opłynąć jakiś okres czasu. Co to może być? Czy jest jakieś zabezpieczenie powodujące awaryjne wyłączenie itp? Oprócz oczywiście niskiego ciśnienie czynnika chłodniczego, co chyba można wykluczyć, bo później już klima chłodziła elegancko i bez przerw.

Druga sprawa - zacząłem słyszeć metaliczne dzwonienie pod maską, które znika od razu po włączeniu klimy, jak ją wyłączę znów to samo. Zakładam, że to sprężarka, tam jest ponoć jakieś sprzęgło, czy może to być przyczyną tego dźwięku? A zanim pojadę do serwisu klimy powiedźcie mi, czy to się wymienia, naprawia i czy w przypadku takiej naprawy konieczne jest ponowne nabicie klimy?

I na koniec coś, co mi się przydarzyło dzisiaj po raz pierwszy. Po przejechaniu tego dłuższego odcinka na klimie, jak wsiadłem ponownie do auta i włączyłem nawiew (był ustawiony na szybę, obieg zewnętrzny) w sekundzie zaparowała mi cała przednia szyba. Po włączeniu klimy oczywiście odparowała, ale jak ją wyłączyłem szyby lekko parowały, co normalnie przy takiej pogodzie wcześniej się nie zdarzało. Powtórzyło się to ponownie jeszcze dwukrotnie, te same okoliczności, auto zostawione na jakąś godzinę, wsiadam, odpalam, szyba w momencie paruje. Czy to normalne objawy użytkowania klimy, ewentualnie czy da się temu zapobiegać?

Z góry dzięki za pomoc.

 

[ Dodano: 2012-08-11, 15:24 ]

Sprawa rozwiązana - wyłączanie klimy powodowała usterka panelu, prawdopodobnie typowa usterka dla tego modelu, do naprawy we własnym zakresie.

Metaliczny dźwięk to sprzęgło sprężarki, które w serwisie klimy mi odciągnęli i jest ok. Koszt 40zł z koniecznością tylko odkręcenie sprężarki bez opróżniania układu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania