Skocz do zawartości

[tuning]Montaż dokładki pod przednim zderzakiem Volvo S40


Gość Bartas

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadacze poliftowców z pakietem sport mają taki spojler w komplecie, pozostali niestety nie i dla nich właśnie ten artykuł jest kierowany. Posługując się prostym pismem obrazkowym, chodzi tutaj o to:

 

PRZED:

s40dokladka%20(1).jpg

PO:

s40dokladka%20(2).jpg

Zaczynamy

 

Krok pierwszy, to oczywiście zdobyć spojler – Allegro, eBay, forum, szroty itp., a jak kogoś stać, to ASO. :) Spojler składa się z trzech części – dwóch ‘zasadniczych’ wykrzywionych w łuk oraz jednej małej środkowej ’sprzączki’, spajającej dwie pozostałe. Niestety nie mam pod ręką zdjęć każdego z elementów, ale kto interesował się tematem wie o co chodzi.

 

Druga rzecz, to dobór odpowiednich mocowań. Szczęśliwi ci, którzy mają je wszystkie razem ze spojlerem, ja niestety musiałem się z tym trochę grzebać. Generalnie elementy ‘główne’ spojlera mają dwa rzędy mocowań: 1) mniejsze wkręty, nakręcane na odpowiednie spinki, które trzymają je na stałe do zderzaka; 2) większe śruby z nakrętkami i podkładkami, które dopasowują się do już istniejących otworów na dole zderzaka. Jeśli chodzi o wkręty i spinki, to ja osobiście musiałem dobierać nowe, bo te, które były oryginalnie na spojlerze były zużyte lub wybrakowane. Spinka, o którą chodzi wygląda mniej więcej (nie musi być IDENTYCZNA, ale w sklepach moto można kupić bardzo podobne) jak na zdjęciach poniżej i należy ją wsunąć w gotowe miejsca mocowań na spojlerze:

s40dokladka%20(3).jpg

s40dokladka%20(4).jpg

Na zdjęciu poniżej wkręty nr 1-6 pasują do wsuniętych na swoje miejsca spinek. Wkręty mają fi ~5mm i przypominają zwykłe blachowkręty z podkładką. Oryginalna spinka i śruba z ASO ma zwykły gwint śrubowy, tzn. znacznie gęstszy niż ten we wkrętach, ale jak wspomniałem – z tych oryginalnych ostały mi się tylko dwie spinki (nie na tym zdjęciu). Śruby o numerach 7-11 mają nakrętki i podkładki, fi 5mm i 6mm, bo otwory na ‘ramionach’ (czerwone 7-11 na zdjęciu) spojlera są różnej wielkości.

s40dokladka%20(5).jpg

Skoro już mamy spojler i wszystkie niezbędne mocowania, czas na montaż właściwy.

 

Primo – zdejmujemy zderzak.

 

Secundo – planując robotę na świeżym powietrzu, warto powierzchnię na której będziemy manewrować przy zderzaku wyłożyć czymś miękkim i nie rysującym, np. wykładziną czy dywanikiem. Ja niestety popełniłem ten błąd, że w ferworze walki wszystko robiłem po prostu na betonowych płytach przed domem, skutkiem czego zderzak na moje własne życzenie dorobił się kilku rys (na szczęście niegroźnych).

 

Czas na najważniejszy z punktu widzenia efektu końcowego etap pracy, czyli wiercenie dziur w zderzaku. Najważniejszy, bowiem otwory muszą być wywiercone idealnie w miejscu mocowań poszczególnych wkrętów, odstęp paru milimetrów na jednej czy dwóch dziurkach pozwoli wkręcić śrubę ‘na siłę’, ale na 99% spowoduje też, że spojler nie będzie dobrze spasowany i krzywy. Główna zasada jest taka, że górna linia spojlera powinna idealnie pasować do istniejącego na zderzaku rowka, przebiegającego przez prawie całą szerokość zderzaka, a końcówki spojlera powinny ładnie zachodzić za krawędź zderzaka – w żadnym wypadku odstawać od niego! Tak więc precyzja nawiercania otworów ma w tym kontekście dość istotne znaczenie.

Miejsca nawierceń dla otworów pod mocowania nr 3-6 ze zdjęcia powyżej są oznaczone małymi, dyskretnymi kropkami na zderzaku i wygląda to mniej więcej tak:

s40dokladka%20(6).jpg

s40dokladka%20(7).jpg

8).jpg' alt='default_cool.gif' alt='8)'>.jpg'>

Niestety dla mocowań nr 1-2 trzeba wiercić na ślepo. :( Trochę się z tym męczyłem i w efekcie musiałem nawiercić dziury nieco większe niż faktyczna średnica wkrętu, ale ostatecznie udało się. Zresztą od czegoś są podkładki, a i tak IMO ważniejsze niż rozmiar dziury jest odpowiednie spasowanie mocowań (patrz punkt o najważniejszym etapie pracy :). Po nawierceniu, spasowaniu i przykręceniu wkrętów, wygląda to mniej więcej tak:

s40dokladka%20(9).jpg

s40dokladka%20(10).jpg

Kolejny krok to przykręcenie ramion spojlera. Te po prostu naginamy i śrubami przykręcamy do pasujących otworów na spodzie zderzaka:

s40dokladka%20(11).jpg

s40dokladka%20(12).jpg

s40dokladka%20(13).jpg

s40dokladka%20(14).jpg

Na końcu montujemy środkowy element spojlera – ’sprzączkę’. Tutaj nie są wymagane żadne śruby, po prostu wsuwamy ją w swoje miejsce i powinna wskoczyć bez problemu. Tutaj drobna uwaga, bo element ten trzyma wsuwa się do dwóch takich jakby metalowych spinek, bez których sprzączka po prostu wypadnie – ja akurat obydwa miałem w oryginale i nawet nie przyszło mi do głowy zrobić im zdjęcia, ale chodzi o część numer 40 z tego obrazka. Po zamontowaniu wygląda to tak:

s40dokladka%20(15).jpg

Jak widać, jest lekki prześwit – nie wiem czy tak ma być, ale postanowiłem się nie przejmować. ;)

 

Ostatecznie spojler od zewnątrz powinien prezentować się mniej więcej tak:

s40dokladka%20(16).jpg

s40dokladka%20(17).jpg

No i to właściwie tyle. Potem zakładamy zderzak z powrotem na auto i cieszymy się pakietem Sport Hand Made w naszym vozidełku. ;)

 

PS. Dodatkowe informacje na temat montażu spojlera także w tym wątku: http://www.v40.pl/forum/viewtopic.php?t=14978 (przy okazji wielkie dzięki dla kol. Axela za wstępny opis i naprowadzenie na właściwy kierunek!)

 

Autor: evad

Źródło: http://blog.adl.pl/

Forum V40.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności Warunki użytkowania