Skocz do zawartości
slawek7

Zaworek zwrotny spływania oleju w silniku Z12XE (Corsa C)

Rekomendowane odpowiedzi

Tego się obawiałem, nowa obudowa strasznie droga silnik za tę kasę idzie kupić i jeszcze na olej i piwo zostanie. Pytanie czy pompa od x10xe będzie pasić bo używki od xep drogie i pewnie w podobnym stanie a w tych starszych silnikach problem pomp chyba tak często nie występował.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pompa od z12xe w drodze (podobno silnik po pękniętej porcelance świecy zrobił się olejożerny i poszedł na części) teraz się zastanawiam wlać 5w30 czy 5w40?

[ Dodano: 2017-07-14, 23:12 ]

Teoretyczne takie same, teraz zderzenie teorii z praktyką

2w7o5f5.jpg

pompy są prawie takie same, na silnik pasują ale pompa wody jest inna (uszczelka z12xe leży na pompie od z12xep).

14obns.jpg

Sama pompa od z12xe ma znacznie lepszą konstrukcję (zębatka napędzana z wału ma kołnierz, który trzyma ją na właściwym miejscu, w starej był w obudowie wyskości 1mm i wchodził w zębatkę)

2u5ezo4.jpg

Trochę wyższe zębatki

33ae4nc.jpg

Atak nowa pompa wyglądała po godzinie

259j2uo.jpg

Trzeba tylko jeszcze starą uszczelkę usunąć.

Zostaje jeszcze dylemat jaki olej, ale może Arkos coś doradzi jak się na mnie nie obraził :-D

Muszę jeszcze pompę wody zamówić :(

Aaaa... bym zapomniał luzy pomierzyłem osiowy 0,09 poprzeczny poniżej 0,03 takim najcieńszy szczelinomierz.

[ Dodano: 2017-07-15, 18:40 ]

No to pompa w samochodzie a niespodzianek przybywa, czujnik położenia wałka z12xep jest odrobinę grubszy... :( zastanawiam się zamówić inny czy roztaczać...

[ Dodano: 2017-07-20, 21:26 ]

Czujnik nie jest grubszy tylko dłuższy no i grubszy na końcu. rozwiązanie na szybko poszło czyli:

Stary czujnik wału obcięty i roztoczony

2nks09h.jpg

Pasuje jak trzeba

2rw6m3m.jpg

Sprzęt testowy podpięty

1olgqo.jpg

No to odpalamy

2mm8qoy.jpg

i grzejemy...

mvhyxy.jpg

Nawet trochę więcej niż powinno być. W sobotę będę miał z12xe to podmienię czujnik zobaczymy czy błędu nie wywali.

Teraz tylko uciszyć twinporta :) bo już klekocze.

Olej poszedł 5w30

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawę czujnika położenia wału tez przerabiałem.

W XEP jest trochę inny i sama tarcza jest na wałku ssącym jest inna.

Mam do Ciebie prośbę możesz mi nagrać jak chodzi u Ciebie silnik.

Na poniższym filmie jest mój. Jest po całkowitej kapitalce, był na części od góry do dołu rozbierany, mierzony i sprawdzany na luzy i zużycia.

I nie mogę się pozbyć takiego dziwnego stuku który słychać w tle. Tak jakby z tyłu silnika od strony kabiny. to jest zawsze na zimnym jakąś chwilę po odpaleniu (nie od razu jakieś 5 minut) i przestaje dopiero jak się nagrzeje. Brak mi pomysłu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi