Napraw Sam Swoje Auto Strona główna Home | Kontakt | RSS | Statystyki | Profil
Logowanie:

Automatyczne logowanie:
Uruchom; JavaScript!
Odśwież

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Dawid Sam Naprawiam Audi
Auto-expert

Marka: VW
Model: PASSAT B5 Variant 4motion
Oznaczenie silnika (symbol): 2.8 AQD 142KW
Paliwo: LPG+PB
Wysłany: 2018-01-22, 07:26   Powracający problem uszkodzonego sprzęgła

Jakieś pół roku temu zakupiłem Passata B5 2000r 2.8 AQD 193KM 4motion , skrzynia manualna 5-biegowa. Do auta dostałem stertę rachunków z napraw, właściciel znał auto od ponad 10 lat. 9 miesięcy temu robił generalny remont skrzyni z powodu awarii uniemożliwiającej jazdę i przy okazji wymienił sprzęgło - tyle się dowiedziałem. Zaraz po zakupie nie oszczędzałem auta i za pewne przyspieszyłem zużycie sprzęgła ale bez przesady - to nie moje pierwsze auto. Po kilku tygodniach zauważyłem piszczenie z pod maski, dochodziło z dołu i cichło po wciśnięciu sprzęgła. Po krótkim czasie piszczenie zmieniło się w drgania aż w końcu na którymś skrzyżowaniu ruszyłem i po wyjęciu pierwszego biegu nie znalazłem już żadnego. Sprzęgło wydawało się pracować a żadnego biegu wrzucić nie mogłem. Drążek też wydawał się pracować normalnie.
Odprowadziłem auto do kolegi mechanika. Sprzęgło jak nowe (w końcu miało nalatanie kila tys km LUK) za wyjątkiem:

Założył mi nowy komplet Sachsa, przy okazji wysprzęglik bo się rozpadał.
Po wymianie wydawało się, że jest dobrze. Przy powolnym puszczaniu sprzęgła wyczuwałem bardzo delikatne drgania na pedale, tak samo jak przed wymianą. Nie jeździłem bardzo dynamicznie. Zrobiłem kilkaset km i znów pojawił się identyczny piszczący dźwięk, który znika po wciśnięciu sprzęgła. Przetrzepałem jeszcze raz rachunki poprzedniego właściciela i zauważyłem, że już kilka razy robił sprzęgło... Przebieg prawdopodobnie prawdziwy, widać chociażby po aucie, nieco ponad 200 tys. Silnik w super kondycji.
Co może być przyczyną ciągłego zużycia się sprzęgła? Szukać w skrzyni?

Linki sponsorowane
Naczelny Wódz :)

Auto : Sam Naprawiam
Dopisz komentarz do postu Wysłany: 2010-06-29, 22:35   

Opel Corsa
ArKos Sam Naprawiam Audi
Administrator
capo di tutti capi

Marka: Opel
Model: Mokka/Calibra
Oznaczenie silnika (symbol): B14NET
Paliwo: PB
Zaproszone osoby: 41
Wysłany: 2018-01-22, 17:48   

Czop wału krzywy? Nawet bicie kilka dziesiątych mm spowoduje takie umęczenie tarczy jak na zdjęciu.

Dawid Sam Naprawiam Audi
Auto-expert

Wysłany: 2018-01-29, 06:11   

Czy koło dwumasowe też mogło być przyczyną takiego uszkodzenia tarczy? Wyglada dobrze ale to nie oznacza że jest sprawna jak powinna. Właśnie sytuacja się powtórzyła. Cisza i nagle brak biegów. Zapewne tarcza poszła. Jak metodą domową sprawdzić ten wał czy krzywy nie jest?

Linki sponsorowane
Naczelny Wódz :)

Auto : Sam Naprawiam
Dopisz komentarz do postu Wysłany: 2010-06-29, 22:35   

Opel Corsa
ArKos Sam Naprawiam Audi
Administrator
capo di tutti capi

Marka: Opel
Model: Mokka/Calibra
Oznaczenie silnika (symbol): B14NET
Paliwo: PB
Zaproszone osoby: 41
Wysłany: 2018-01-29, 07:11   

Nie da się.
Dwumasę można by podejrzewać jeśli każdorazowo zostawała stara przy wymianie sprzęgła.

Dawid Sam Naprawiam Audi
Auto-expert

Wysłany: 2018-02-19, 19:16   

Dwumasa nigdy nie była wymieniana. Wysłałem ją do regeneracji jednak okazało się, że jest w bardzo dobrym stanie i nie ma czego regenerować.
W zeszłym roku auto stanęło bo w skrzyni nie było oleju. Po trasie nie można było wyjąć biegu - laweta do mechanika. Robili coś w skrzyni. Przy okazji nowe sprzęgło chociaż stare ponoć działało. Po krótkim czasie rozpadła się tarcza identycznie jak u mnie. Wymiana w ramach gwarancji. Potem ja kupiłem auto i 2x to samo z tarczą.
Teraz tak. Za każdym razem tarcza poszła przy wrzuceniu dwójki. Ten bieg zawsze chodził ciężko. Za każdym razem wrzucając miałem wrażenie że zaraz będzie zgrzyt. Żeby wrzucić trzeba czekać aż obroty spadną. Czasami po zmianie biegu przy puszczaniu sprzęgła słychać uderzenie z tyłu auta. Trójka ma czasami minimalne opory. Czwórka i piątka bez zastrzeżeń tak samo jak jedynka przy ruszaniu. Na zgaszonym wszystkie wchodzą dobrze.
Kupiłem drugą skrzynię. Jeżdżę drugi dzień i już mam wrażenie, że zaczyna się to samo... biegi wchodzą gorzej itp, jeszcze nic nie piszczy.
Znalazłem w necie temat z ciężko wchodzącymi biegami i przyczyną tego było łożysko igiełkowe. Za co ono jest odpowiedzialne? Czy może powodować uszkodzenie tarczy sprzęgła?

Odpowiedz do tematu