Napraw Sam Swoje Auto Strona główna Home | Redakcja | Kontakt | RSS | Statystyki | OPEL
Zaloguj się:

Automatyczne logowanie:

Wyróżnij się, zobacz co Ci daje rejestracja na naszym forum 

Zalety Rejestracji ?

1. Rejestrując się na forum masz gwarancję , że opisany przez Ciebie problem nie pozostanie bez odpowiedzi.

2. Rejestracja i korzystanie z pełnych zasobów serwisu jest darmowa a Użytkownik nie ponosi żadnych opłat

3. Opisując, swój problem z samochodem możesz zaoszczędzić ciężko zarobione pieniądze na podobną diagnozę w serwisach motoryzacyjnych

4. Masz szansę porównać zdiagnozowaną przez nas usterkę z diagnozą pochodzšcš z warsztatu motoryzacyjnego

5. Dajemy Ci do dyspozycji wiedzę naszych Ekspertów motoryzacyjnych całkowicie bezpłatnie

Nie zwlekaj zarejestruj się i korzystaj z naszych zasobów - Kliknij Tutaj

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
adamsabb Sam Naprawiam Audi
Nowicjusz
adams

Marka: opel
Model: astra g
Oznaczenie silnika (symbol): 1.8 16v
Paliwo: LPG+PB
  Wysłany: 2010-07-28, 15:49   Kontrolka poduszek VECTRA B 1.6 16V'98

Witam ! Problem z kontrolką airbagu/napinacza.Podczas hamowania(niezbyt intensywnego)zapaliła się i już nie ma zamiaru zgasnąć.Kiedyś miałem już taki kłopot ,z tym,że zapaliła się po prostu w czasie jazdy...Na warsztacie skasowali mi błąd (i 50zł )diagnoza: zapalnik bocznej SRS pasażera-wysoka rezystancja.Powiedzieli ,że tak czasem bywa,że może słońce świeciło na fotel,że się nagrzał itp.Nie chciałbym jechać drugi raz kasować tę samą kontrolkę dopóki nie wiem czy to ma sens.Może ktoś miał do czynienia z podobnym przypadkiem bo ja na forach znalazłem tylko rady typu: zlutować na stałe przewody od wtyczki pod fotelem...Byłbym wdzięczny za poważne podejście do tematu żeby można było problem rozwiązać skutecznie, na dłużej no i profesjonalnie.

Linki sponsorowane
Naczelny Wódz :)

Auto : Sam Naprawiam
Dopisz komentarz do postu Wysłany: 2010-06-29, 22:35   

Opel Corsa
holcu Sam Naprawiam Audi
Administrator

Marka: Kia
Model: Sorento
Oznaczenie silnika (symbol): 2.5 CRDi
Paliwo: DIESEL
Zaproszone osoby: 467
Wysłany: 2010-07-28, 16:40   

Sprawa wygląda prosto. Mianowicie kontrolka poduszki powietrznej nie zgaśnie Ci dopóty nie usuniesz błędu (koszt tak jak wspomniałeś ok 50 zł) bądź możesz sam dokupić sobie interfejs do Opla kasując błędy. Pamiętaj, że przy uderzeniu mając włączoną kontrolkę poduszki nie wystrzelą.

Należy zastanowić się nad przyczyną - bo mogą być co najmniej dwie przyczyny.

Jedną z najgroźniejszych przyczyn, jest brak poduszki powietrznej oraz oszukanie komputera przez montaż rezystora o rezystancji odpowiadającej rezystancji poduszki niewystrzelonej i to wówczas bardzo często zdarza się, że pod wpływem temperatury ta rezystancja ulega zmianie. W momencie gdy komputer wyłapie tą rezystancje wyrzuca błąd (żółta bądź czerwona kontrolka poduszki)

Najlepiej dokonaj analizy - Czy auto masz od nowości, czy nie było uderzone, warto sprawdzić grubość powłoki lakieru z tej strony, z której wysadza. Jeśli odbiega od normy bardzo możliwe, że auto zostało uderzone w bok, poduszka wystrzeliła a ktoś szukając oszczędności nie zamontował sprawnej poduszki tylko zafiksował komputerowi, że takowa sprawna się tam znajduje.

ArKos Sam Naprawiam Audi
Administrator
Ju tokin tu mi madafaka?

Marka: Opel/Opel/VW
Model: AstraG/Calibra/Polo
Oznaczenie silnika (symbol): X20XEV
Paliwo: PB
Zaproszone osoby: 41
Wysłany: 2010-07-28, 16:48   

holcu napisał/a:
Pamiętaj, że przy uderzeniu mając włączoną kontrolkę poduszki nie wystrzelą.

błąd
to, że sterownik wykryje usterkę i wyświetli błąd nie oznacza że poduszka nie wypali
jeśli będzie sprawny elektrycznie styk to wypali, bo napięcie na nią zostanie podane w momencie kolizji
sprawdzone - kolega miał w astrze wieczne problemy z kontrolką i w końcu ją wyjął
w chwili kolizji odpaliły wszystkie

analogia:
zapala się kontrolka ABS i giną hamulce?

nie, wszystkie systemy bezpieczeństwa pomimo jakichś mniejszych lub większych nieprawidłowości będą uruchamiane

adamsabb napisał/a:
diagnoza: zapalnik bocznej SRS pasażera-wysoka rezystancja

to jest choroba opli
astra, vectra, omega, posiadające jaśki w fotelach
pod każdym fotelem jest wtyczka do airbagów i niestety styk na niej się gubi na skutek wibracji, co skutkuje wskazaniem zbyt wysokiej rezystancji (przerwa w obwodzie)
jedynym skutecznym lekarstwem na usunięcie problemu jest zlutowanie łączówek i dopiero potem skasowanie błędu

Opel Calibra Cliff Motorsport Edition 0531 - 1997 2.0 16V -> swap 3.0V6
Opel Astra G Caravan Elegance - 1998 2.0 16V

holcu Sam Naprawiam Audi
Administrator

Wysłany: 2010-07-28, 16:55   

ArKos napisał/a:

błąd to, że sterownik wykryje usterkę i wyświetli błąd nie oznacza że poduszka nie wypali
jeśli będzie sprawny elektrycznie styk to wypali, bo napięcie na nią zostanie podane w momencie kolizji

sprawdzone - kolega miał w astrze wieczne problemy z kontrolką i w końcu ją wyjął
w chwili kolizji odpaliły wszystkie

Widzisz :) ile osób tyle opinii, gdy miałem Astrę G oraz przez cały okres Użytkowania problem z poduszką powietrzną to w ASO dostałem odpowiedź, że w momencie uderzenia nie wystrzeli żadna poduszka - i dlatego niebezpiecznie jest poruszać się z kontrolką zapaloną.

ArKos Sam Naprawiam Audi
Administrator
Ju tokin tu mi madafaka?

Wysłany: 2010-07-28, 17:00   

stary... no jak myślisz, czemu taka odpowiedź padła?
czytaj między wierszami...
"przyjedź frajerze, my to naprawimy,
a potem cię nieźle na kasie skroimy"

jedyny przypadek, kiedy poducha nie odpali to sytuacja, kiedy auto jest po kolizji z wystrzelonymi poduchami, a ty wymienisz tylko airbagi pozostawiając stary sensor
wtedy nie wypali na pewno i wtedy też będzie sie świecić kontrolka
i to faktycznie jest niebezpieczne, bo po prostu nie masz poduszek tylko dekorację

holcu Sam Naprawiam Audi
Administrator

Wysłany: 2010-07-28, 17:05   

Pewnie dużo racji w tym co piszesz, jakoś nigdy nie było dane mi testować - zawsze udało się uniknąć kolizji. Chociaż powiem Ci, że raz pewna Toyota uderzyła mi w przednią oś, centralnie tak, aż urwało mocowanie koła przedniego po stronie kierowcy ale żadna z poduch nie strzeliła.

Tyle, że szczerze powiem mimo tego że na papierze miałem 4 poduchy to nie wiem czy w rzeczywistości była chociaż 1.

ArKos Sam Naprawiam Audi
Administrator
Ju tokin tu mi madafaka?

Wysłany: 2010-07-28, 17:10   

powinna jakaś wypalić

poduszki przednie czyli kierownica + pasażer mają sensor ukierunkowany wzdłużnie do osi pojazdu, czyli przy uderzeniu przednim odpalają

poduszki boczne mają prostopadle do osi pojazdu
starsze typy miały wspólnie, czyli w wypadku bocznego uderzenia odpalały obie, natomiast coraz częściej spotyka się niezależne sensory dla każdej strony - prawy reaguje na strzał z prawej a lewy z lewej strony

to samo z kurtynami - odpala ta strona co dostała

być może miałeś auto z przygodami i zamiast poduchy był rezystor

Nowicjusz
adams

Wysłany: 2010-07-28, 20:07   Kontrolka poduszek VECTRA

Wielkie dzięki za błyskawiczną odpowiedź ! Myślę , że to jest trudna sprawa do zbadania bo faktycznie auto kupiłem jako używane i nie ma pewności co do jego "przygód".Spróbuję więc coś pokombinować - chyba zacznę od tej wtyczki pod fotelem.Czy muszę koniecznie odłączyć akumulator ?

Grzes997 Sam Naprawiam Audi
Administrator
jupikajej madafaka

Marka: Opel
Model: Zafira
Oznaczenie silnika (symbol): Z16XE
Wysłany: 2010-07-28, 21:27   

adamsabb napisał/a:
Czy muszę koniecznie odłączyć akumulator ?

Nie musisz ale zalecane i zrób jak ArKos napisał wywal tę wtyczkę i zlutuj te kable problem zniknie na wieki w serwisach ASO Opel dokładnie tak robią i kasują za to ładne kwoty, po naprawie lampka powinna sama zgasnąc.

http://microsat.pl - sklep internetowy - dekodery DVB-T, anteny, elektroniczne papierosy, akcesoria

ArKos Sam Naprawiam Audi
Administrator
Ju tokin tu mi madafaka?

Wysłany: 2010-07-28, 21:37   

nie - lampka sama nie zgaśnie
trzeba ją skasować techem

Nowicjusz
adams

Wysłany: 2010-07-28, 21:52   

Dzięki ! Jak będzie pogoda to się wezmę .Spróbuję o tym potem napisać.Do zo !

[ Dodano: 2010-12-03, 22:14 ]
Witam ! Oczywiście nie znalazłem czasu żeby podłubać pod fotelem ani nawet żeby coś napisać.Przepraszam ! Wizyta w warsztacie-kasowanie usterki-znowu wszystko jest OK,ale...mam nowy problem ! Ale to może opiszę w nowym temacie.

opelek16 Sam Naprawiam Audi
Początkujący

Model: Corsa B
Oznaczenie silnika (symbol): c14nz
Wysłany: 2011-01-27, 21:28   

Witam! Przymierzam sie do zmiany zegarow na te z obrotomierzem. Zajrzalem sobie czy mam ten 9pin no i jest wiec chyba ze zmiana nie bedzi problemu bo tylko podmienie sobie zegary bez bawienia sie w jakies kabelki mam racje? Teraz do rzeczy.
Pytanie:
Czy moja corsina posiada ABS? Bo u mnie jest taka kontrolka ale nie bylo w niej diody ktora ja podswietla
Napewno mam AirBagi kierowcy i pasazera ale kontrolka nie miala diody wiec podmienilem sobie i jak czytalem na forach ta kontrolka powinna sie palic przy przekreceniu stacyjki a po uruchomieniu zgasnac u mnie sie palila stale, rozumieem ze jest cos nie tak? chyba kolo wcisnal mi bubel ze airbagi sa sprawne skoro ta kontrolka sie ciagle pali jak myslicie??

Grzes997 Sam Naprawiam Audi
Administrator
jupikajej madafaka

Model: Zafira
Oznaczenie silnika (symbol): Z16XE
Wysłany: 2011-01-28, 07:13   

opelek16 napisał/a:
Czy moja corsina posiada ABS? Bo u mnie jest taka kontrolka ale nie bylo w niej diody ktora ja podswietla

musisz sprawdzić i zajrzeć pod maskę czy masz samą pompę hamulcową czy jest dodatkowa pompa ABS.

opelek16 napisał/a:
Napewno mam AirBagi kierowcy i pasazera ale kontrolka nie miala diody wiec podmienilem sobie i jak czytalem na forach ta kontrolka powinna sie palic przy przekreceniu stacyjki a po uruchomieniu zgasnac u mnie sie palila stale, rozumieem ze jest cos nie tak? chyba kolo wcisnal mi bubel ze airbagi sa sprawne skoro ta kontrolka sie ciagle pali jak myslicie??

dokładnie jak piszesz kontrolka zapala się po przekręceniu kluczyka i gaśnie po uruchomieniu silnika, skoro tam nie ma żarówki ktoś ją wyją by ukryć usterkę, teraz proponuję odczytać kody błędów i dowiesz się co jest z tymi poduszkami

http://microsat.pl - sklep internetowy - dekodery DVB-T, anteny, elektroniczne papierosy, akcesoria

ArKos Sam Naprawiam Audi
Administrator
Ju tokin tu mi madafaka?

Wysłany: 2011-01-28, 08:02   

kontrolka poduszek może się też zapalić przy rozruchu auta na bardzo słabym akumulatorze. Sterownik wykryje zbyt wysoka rezystancję poduszki - na skutek nadmiernego spadku napięcia.

opelek16 Sam Naprawiam Audi
Początkujący

Model: Corsa B
Oznaczenie silnika (symbol): c14nz
Wysłany: 2011-01-28, 15:46   

Grzes997 napisał/a:
musisz sprawdzić i zajrzeć pod maskę czy masz samą pompę hamulcową czy jest dodatkowa pompa ABS.

nie widzialem czegos takieg pod maska a wydaje mi sie ze powinno byc to widoczne

Grzes997 napisał/a:
teraz proponuję odczytać kody błędów i dowiesz się co jest z tymi poduszkami

kontrolka silnika nie zapala sie wcale(procz przekrecenia stacyjki i odpaleniu auta) mimo tego moge miec bledy??
czy jak odczytam metoda drucikowa musze potem jechac odrazu do warsztatu by je skasowac czy moge za jakis czas?
co sie dzieje z autem jak bede jezdzil z bledem?

Odpowiedz do tematu